У цьому матеріалі садівники з багаторічним стажем знайшли три ефективні методи, які допоможуть розм’якшити ґрунт. Однак спершу ми пропонуємо розглянути, чому ґрунт стає надто твердим.
Основні причини надмірної твердості ґрунту
До цього можуть призвести такі фактори:
- По ньому часто ходять люди або проїжджає важка техніка;
- У ґрунті недостатня кількість органіки;
- Глинистій землі не вистачає вологи або її неправильно поливають;
- У ґрунті відсутні дощові черв’яки або інші мікроорганізми, які роблять його пухким.
Тепер можемо перейти до перевірених методів, які допоможуть розм’якшити ґрунт.
Перший спосіб – додати органіку
Органічні речовини не тільки розпушують ґрунт, а й живлять рослини. Крім того, вони приваблюють дощових черв’яків. А в процесі розкладання утворюється пориста структура, завдяки якій вода та повітря легко проникають углиб.

Весна та осінь є найкращим часом для внесення органіки в ґрунт. Найкраще застосовувати компост, перепрілий гній, мульчу чи біогумус. Компост радять вносити 5-7 кілограмів на один квадратний метр. До того ж чудово підходить суміш із компосту та торфу – її необхідно два відра. Перегною потрібно 2,5-3 кілограми на один квадратний метр.
Другий спосіб – посіяти сидерати
Це особливі рослини, які стрімко зеленіють і мають довгу міцну кореневу систему. Вони допомагають збагатити землю корисними речовинами й поліпшують її структуру. Серед таких рослин можна застосовувати еспарцет, люпин, гірчицю, редьку, овес, жито, соняшник або гречку.
Висівати сидерати садівники рекомендують перед основною посадкою. Через півтора-два місяці рослини слід скосити й загорнути в ґрунт на глибину 10-15 сантиметрів.
Третій спосіб – внести в ґрунт розпушувач
Найпростіший варіант – пісок. Але він обов’язково має бути річковим, оскільки в кар’єрному містяться частки глини. На один квадратний метр необхідно вносити не менше одного відра піску. Разом із піском ідеально додавати компост, перегній або торф – це підсилить ефект. До того ж замість піску можна застосовувати перліт, вермикуліт, деревну тирсу чи гіпс.