Почнімо з розкриття багаторічних рослин. Як тільки нічні заморозки відступлять до -5 градусів, можна сміливо зняти утеплення з полуниці, малини, капусти, перців, часнику та інших стійких культур. Проте не поспішайте прибирати всю мульчу. Її шар допоможе зберегти тепло і захистить рослини від непередбачуваних холодів. Якщо ж затягнути з відкриттям, є ризик того, що культури опиняться в “парнику” і корені почнуть гнити.
Поки земля ще волога після талого снігу, саме час сіяти стійкі до холоду культури. Морква, редиска, петрушка і горох чудово проростають навіть за температури +3, і їх сходи зможуть пережити навіть легкий мороз. А щоб прискорити проростання, можна замочити насіння на ніч у розчині соку алое з водою (1:1). Це допоможе насінню прокинутися на тиждень раніше, ніж це зазначено на упаковці. Замочувати можна й в іншому розчині, в залежності від ваших вподобань.

Крім того, не забувайте про обробку дерев. Поки їхні бруньки ще сплять, саме час обробити яблуні, груші і сливи розчином залізного купоросу (300 г на 10 л води). Це дозволить знищити личинок попелиці, довгоносиків та спори парші, при цьому не завдаючи шкоди корисним комахам. Але памʼятайте, що мідний купорос краще застосовувати в травні, коли на деревах зʼявиться листя.
За два тижні до висадки помідорів та перців накрийте грядки чорною плівкою. Це допоможе прогріти землю до +10-12 градусів і позбутися бурʼянів, даючи розсаді потужний старт на швидший розвиток. Якщо плівки немає, можна посіяти гірчицю, а через десять днів перекопати ґрунт. Це підвищить температуру і додасть порцію азоту в ґрунт.

І, звісно, не забудьте про дренаж. Якщо на ділянці накопичується тала вода від снігу чи дощів, обовʼязково викопайте по периметру траншеї глибиною в штик лопати з нахилом до канави. Без цього коріння дерев може почати гнити, а розсада ризикує зачахнути від чорної ніжки. Бажаємо успіхів у новому сезоні!