Звичайна тирса має великий потенціал для городніх грядок. Але просто взяти й насипати її у ґрунт не вийде. Якщо внести тирсу у землю в “сирому” вигляді, то замість користі можна вскочити у халепу: ґрунт почне закислюватися, рослини почнуть жовтіти, а врожаю буде – як кіт наплакав. Важливо знати, як правильно підготувати деревину, щоб вона принесла виключно користь.
Річ у тім, що свіжа тирса витягує з ґрунту азот, а її склад провокує підвищення кислотності. У такому середовищі більшість культур просто не зможе нормально рости. Але є кілька простих прийомів, які перетворюють звичайні деревні рештки на ефективне добриво. Перевірено багатьма городниками.

Почнемо з боротьби з кислотністю. Для цього тирсу потрібно обробити розчином кальцієвої селітри. У пʼяти літрах води розчиняється 100 грамів селітри і пів чайної ложки гумату калію – ця суміш дуже добре знижує кислотність і додає корисних речовин у деревну масу. Отриманий розчин додають у відро тирси і ретельно перемішують. Після цього готову масу можна залишити у мішках або просто під накриттям на деякий час.
Якщо ж ви хочете швидше компенсувати нестачу азоту, то підійде сечовина. Її розводять у пропорції 200 грамів на 5 літрів води, і цією рідиною поливають тирсу так само, як і у попередньому варіанті. Дуже важливо залишити цю суміш настоятися хоча б три тижні – у закритому пакеті або в темному куточку. За цей час тирса “дозріє”, і її вже можна буде додавати до ґрунту.
Ще один варіант – компостування. Тирсу просто додають у компостну яму, бажано шарами, пересипаючи деревною золою. В ідеалі глибина закладки має бути приблизно до метра – так зберігається стабільна температура, і процес розкладання йде активніше. Через чотири-пʼять місяців отримаєте розсипчастий, поживний компост, який не потрібно додатково удобрювати. Користуйтеся!