Крихітні стебельця помідорів, звісно вимагають уваги, турботи і… поміркованості. Бо в прагненні догодити їм, дехто сіє добрива щедрою рукою. Але є речі, які не прощаються на самому старті.
Гній свіжий
Найпоширеніша помилка — додавати в лунку свіжий гній. Здавалося б, що може бути природніше для добрива? Та для томатів — це удар нижче кореня.
Чому гній шкідливий? Все через те, що він викликає надлишок азоту, через що рослина “жирує”: росте багато зелені, але мало плодів. До того ж він виділяє аміак та інші сполуки, що можуть обпалити кореневу систему, а також провокує розмноження грибків і бактерій, особливо в теплому, вологому ґрунті. Тому пам’ятайте, свіжий гній слід застосовувати тільки восени під перекопування, а не навесні при висадці томатів.
Надлишок азотних добрив
У прагненні дати томатам потужний старт, дехто сипле в лунки сечовину або аміачну селітру. Але томати не люблять поспіху, тому є наступна небезпека: надлишковий азот пригнічує цвітіння та зав’язування плодів. У такому випадку надалі плоди виростають водянистими, менш смачними. Крім того, рослина стає вразливою до фітофторозу та інших захворювань. Отже, краще дочекатися періоду активного росту, коли азот піде на користь, а не на шкоду.
Вапно й зола
Попіл і вапно, як ви знаєте, є природними регуляторами кислотності, їх хвалять за калій і кальцій. Але… усе добре в міру. І не всюди. Точніше:
- вапно на лужних або нейтральних ґрунтах порушує мінеральний баланс, зокрема перешкоджає засвоєнню заліза та бору;
- надмірна зола висушує ґрунт і зменшує здатність рослин засвоювати фосфор;
- їх дія посилюється на легких супіщаних ґрунтах, викликаючи хлороз і ослаблення розсади.
Курячий послід
Цей “ударний” засіб часто використовують для огірків або кабачків, але для томатів він має бути обережно дозований, бо сирий послід — надто агресивний. Застосовувати його рекомендується тільки перебродженим у воді у співвідношенні не менше 1:15.

І не під час посадки, а пізніше, в період зростання кущів!