Томати чорніють знизу — не грибок і не шкідники: одна помилка у спеку, і врожаю можеш не чекати

Томати — одна з найпоширеніших культур. Їх вирощують як у теплицях, так і у відкритому ґрунті. Однак, часто городники — як початківці, так і досвідчені — стикаються з проблемою вершинової гнилі.

Це захворювання має, переважно, фізіологічний характер і може виникати як у теплиці, так і просто на грядці. У цій статті розглянемо основні причини виникнення цієї хвороби та ефективні методи боротьби з нею.

Одна з головних причин появи вершинової гнилі — висока температура. У спекотну погоду томати інтенсивно випаровують вологу через листя і стебла, тому починають відчувати нестачу води. Через це рослина забирає вологу з плодів, що призводить до їх деформації, усихання та утворення відмерлих ділянок. Так і з’являється вершина гниль. У спекотні дні важливо уважно стежити за рівнем вологи в ґрунті, регулярно поливати рослини та не допускати пересихання.

Окрім того, варто притіняти томати — і в теплиці, і на грядках. Для цього городники рекомендують використовувати тіньову сітку або білий спанбонд. Це дозволяє уникнути перегрівання повітря, адже висока температура шкодить не лише через ризик гнилі, але й ускладнює запилення. Плоди погано зав’язуються, а врожайність суттєво знижується.

Експерти розповіли про причину появи вершинної гнилі на томатах
Експерти розповіли про причину появи вершинної гнилі на томатах

Другою поширеною причиною вершинової гнилі є незбалансоване живлення. Зокрема, надлишок азотних добрив і нестача кальцію. Також важливо звернути увагу на кислотність ґрунту — на кислих ґрунтах рослини гірше засвоюють поживні речовини, що сприяє розвитку захворювання. Часто перші ознаки з’являються на плодах другої-третьої китиці: помітні темно-зелені вдавлені плями, які згодом темнішають і чорніють.

Уражені плоди зупиняються в розвитку, їхня шкірка тріскає, і починається процес гниття. Такі томати зазвичай дозрівають раніше за здорові, але швидко обсипаються, а у тріщинах поселяються гриби, наприклад, роду Альтернарія. М’якоть чорніє, і навіть якщо вирізати уражену ділянку — їсти такі плоди не можна. Їх необхідно одразу видалити з куща.

Популярне

Подібні новини