Хрущ летить, гудить і все зжерти спішить: по всій Україні триває сезон хрущів. Як впоратися з цією навалою

Цієї весни дачники відмічають занадто велику кількість хрущів. З чим це пов'язано, яку проблему створюють ці комахи та що з ними робити, ми поговоримо зараз.

Щовесни, у квітні-травні, коли повітря насичується весняним теплом, а садки вдягають білі вуалі квітів, в Україну знову повертається грізна армія хрущів. Особливо густі “льотні хвилі” фіксують кожні 4 роки — саме такий цикл вважається піковим у життєвому колі цих комах. І 2025-й якраз один із таких років.
Солодке листя плодових дерев — перша жертва дорослого жука, який за лічені дні здатен знищити цілі гілки. А в ґрунті інша біда: личинки хруща, ненаситні білі черв’яки, поїдають коріння городини, молодих дерев, газонів і навіть квітів.

Хрущі та їхні личинки

Хрущі (або травневі жуки) належать до родини пластинчатовусих жуків. Їхній цикл життя досить тривалий: від 3 до 5 років. Після вилуплення з яйця, личинка живе в ґрунті, харчуючись корінням. Потім заляльковується і перетворюється на дорослого жука, якого ми зустрічаємо на початку травня. Саме в ці дні хрущі активно харчуються і спарюються, відкладаючи яйця, щоб усе повторилось знову.

Як боротися з хрущами

По-перше, їх можна збирати вручну. Увечері, коли хрущі малорухомі, їх легко струшувати з дерев на розстелену тканину. Цей спосіб екологічний, хоча й потребує регулярності.
По-друге, використовуйте пастки на світло. Тобто підвісьте ліхтар біля відра з водою або мильним розчином. Світло приваблює хрущів, а рідина стає для них пасткою.
Далі, захищайте коріння рослин наступним чином: ще восени, а особливо навесні, перекопуйте ґрунт, бо личинки хруща підіймаються ближче до поверхні, де їх можна знищити або виклюють птахи.
Крім того, посадіть сидерати. Наприклад, гірчиця або люпин пригнічують розвиток личинок хруща. Також застосовуйте біологічні препарати на основі нематод або бактерій (на кшталт Боверії), які знищують личинок у землі, не шкодячи рослинам і людям.
Ну і, звісно, не забувайте про природних борців. Їжаки, кроти, птахи (особливо шпаки й сороки) залюбки полюють на личинок хруща. Не виганяйте їх із саду, тому що вони ваші союзники.

Популярне

Подібні новини