Висаджування овочів у шаховому порядку — це красиве та практичне рішення. Тобто ви залишаєте відстань між рослинами в рядку незмінною, але сусідній рядок зсуваєте на половину цієї відстані. Який в цьому сенс? Перша перевага полягає в можливості розмістити більше рослин на тій же площі. Рядок ви зсуваєте. Тож тепер відстань між рослинами треба враховувати по діагоналі. Наприклад, якщо між рядками доводиться залишати по 40 см, то з шаховим розміщенням достатньо близько 28 см. Тобто на кожні 20 рядків у вас буде ще 6 додаткових.
Також перевагою шахового розміщення є те, що завдяки цьому між рослинами краще циркулює повітря. А ще на таких грядках земля швидше прогрівається сонцем. Їх легше обробляти, поливати, прополювати. Найкраще для грядок у шаховому порядку підходять рослини, які ростуть кущиками або ростуть в землі. Тобто капуста, броколі або салат, буряк, морква чи перець — найкращі кандидати для таких грядок. У звичайних рядах вони могтимуть “тиснути” одне на одного. А от в шахових вони матимуть трохи більше простору з усіх сторін для росту.
До речі, ще одна класна ідея — це комбінування рослин. Тобто на умовних “білих клітинках” ви саджаєте одну культуру, а на “чорних” — іншу. І корисно це не лише для економії площі. Деякі рослини цілком можуть рости на грядці разом, не заважаючи одне одному. А деколи вони навіть допомагають. Наприклад, кукурудза й квасоля. Перша може стати опорою для другої. Базилік біля помідорів покращить їхній смак. А цибуля та морква будуть взаємно відганяти шкідників (морквяну та цибулеву муху), що зрештою покращить врожайність.