Досвідчені садівники знають, що готові добрива, які представлені на полицях магазину – це чудово, але органіку ніхто не “відміняв”. Під грушею можна закопати дещо незвичне, що значно покращить родючість ґрунту й підживить дерево усіма необхідними елементами. Йдеться про рибні відходи та кавову гущу – два природні компоненти, які, як виявилося, діють не гірше за дорогі добрива.
Рибні голови, хвости, кістки – усе це містить велику кількість фосфору. А саме він відповідає за формування завʼязі на дереві. Якщо фосфору не вистачає, грушеве дерево може рясно цвісти, але плодів буде обмаль. До того ж рибні кістки багаті на кальцій, а це вже безпосередньо впливає на смак – груші стають солодкими, наче мед та соковитими.

Щойно зійде сніг і ґрунт трохи прогріється, варто зробити кілька неглибоких ямок навколо дерева на відстані приблизно пів метра від стовбура. Глибина – до 30 сантиметрів. У кожну ямку покладіть невелику порцію рибних решток, зверху накрийте ґрунтом і полийте. Важливо використовувати саме відходи, а не цілу рибу, щоб уникнути неприємного запаху та не привабити диких тварин чи шкідників.
Але не рибою єдиною, як-то кажуть. Кавова гуща, яка часто летить відро для сміття, насправді є джерелом азоту, магнію та міді. А ці елементи необхідні груші в період активного росту – коли зʼявляється молоде листя, розвиваються пагони й починається фотосинтез. Без достатньої кількості азоту дерево не зможе наростити крону, і про щедрий врожай тоді можна і не мріяти.

Єдиний нюанс – збирайте гущу поступово, протягом зими, щоб навесні мати достатню кількість добрива. Коли гілки вже вкриваються молодим листям, потрібно розсипати 500-700 грамів гущі навколо дерева, відступивши приблизно на метр від стовбура. Потім змішайте верхній шар ґрунту з гущею. Вона активно підживлює коріння і робить землю більш пухкою.