Чайний гриб пам’ятають ще наші бабусі. Він стояв у трилітровій банці на підвіконні, виглядав трохи моторошно і більшість дітей на нього дивилися з підозрою. А зараз той самий напій зветься модно “комбуча” і коштує немалі гроші. Але справжні дачники та городники знають, що чайний гриб це не просто корисний напій для здоров’я. Його дуже люблять рослини, і особливо помідори.

У складі чайного гриба є купа всього, що потрібно рослинам. і молочні кислоти, які вбивають шкідливі бактерії, і натуральні ферменти, і мікроорганізми, які живлять ґрунт. В ньому природним чином зібрано купу корисних речовин і це не можна повторити жодною хімією.
Щоб приготувати добриво, беруть приблизно 4-5 літрів настою чайного гриба, додають до нього 3-4 жмені лушпиння з цибулі, трохи подрібненої яєчної шкаралупи, можна ще кинути сухарів. Усе це настоюється 4-5 діб. Потім беруть літр цієї суміші те додають у десятилітрове відро води. Поливають цим настоєм томати раз на п’ять-шість днів.

Такий “коктейль” це не просто добриво, це ще й натуральний захист від шкідників. Помідори після такої підгодівлі ростуть міцні, зелені, дають більше плодів і рідше хворіють. Головне не переборщити і не поливати щодня, а дотримуватися рекомендацій щодо поливу.
Головне, щоб чай з якого робиться настій, не мав ніяких ароматизаторів та домішок. Це повинен бути чистий чорний або зелений чай. Зливати комбучу потрібно через 5-6 діб не перетримуючи, що не зʼявився оцтовий відтінок.