Щоб виноград виріс справді смачним, із солодкою мʼякоттю, без сильної кислинки, яку часто можна відчути при першому ж укусі, садівники радять не нехтувати літнім підживленням. І мова не про куповану хімію, а про просте, домашнє добриво, яке можна приготувати “з нічого”. Чудовою ідеєю буде приготувати зелений настій. Але не звичайний, а з деякими нюансами, які якраз і роблять ягоду солодшою.
Вам знадобиться велика пластикова бочка (не металева, будь-яка інша). Всередину наполовину або трохи більше покладіть подрібнені бурʼяни (кропиву, лободу, ромашки з міжрядь та інші рослини). Далі в хід іде жменя деревного попелу, без якого солодких ягідок не чекайте. А щоб суміш почала бродити швидше, додайте пару ложок старого варення або цукру. Потім усе це залийте водою, залишивши см 5 до краю, щоб було місце для піни.

Бочку треба накрити тканиною або кришкою з отворами, щоб усередину не потрапили комахи, але гази від бродіння вільно виходитимуть. Наше “зілля” краще ставити на сонячне місце, і кожні кілька днів перемішувати. Через тиждень-два, залежно від температури, добриво готове. Запах у нього трохи різкий, але не неприємний, трава осідає, рідина темнішає. І от тоді можна братись до справи.
І хоч цей настій повністю натуральний, з ним також варто бути обережним. Настій дуже насичений, тому його потрібно обовʼязково розвести чистою водою. Найкращою пропорцією буде одна частина настою на десять частин води.
Поливати виноград потрібно під корінь, по відру на кожен дорослий кущ. Найкраще робити це, коли вже зʼявилися ягоди, бо саме в цей час виноград формує смак. Однієї-двох підживок на сезон вистачить з головою, а чекати на ефект не доведеться довго, грона стануть більш обʼємними, ягоди солодшими, а врожай – справді смачним. Користуйтеся!