Теплиця в сусіда чорна, а в мене жодної плямки: 1 чудо-зілля витягло грибок, як по команді

У сьогоднішній статті ви дізнаєтесь, як розпізнати та ефективно боротися з кладоспоріозом – серйозним грибковим захворюванням, яке часто вражає томати як у теплиці, так і у відкритому ґрунті.

Це дуже підступна хвороба. Кладоспоріоз поширюється стрімко, вражає лише томати й легко передається від рослини до рослини. Схожа недуга загрожує і огіркам – це оливкова плямистість. Обидва захворювання дуже неприємні й потребують уваги.

Кладоспоріоз довго зберігається в ґрунті, органічних рештках, мульчі, харчових відходах. Якщо в ґрунті не розвиваються корисні мікроорганізми, наприклад, триходерма, хвороба почувається “вдома”. Як тільки на томатах з’являються плоди – кладоспоріоз активізується.

Відомо, що хвороба чутлива до мідьвмісних препаратів, однак працювати з міддю в теплицях складно. Ефективна концентрація часто межує з тією, що спричиняє опіки листя. Через це господині або бояться застосовувати мідь, або отримують слабкий ефект. З мідними препаратами треба бути дуже обережними.

Експерти розповіли, як розпізнати та ефективно боротися з кладоспоріозом
Експерти розповіли, як розпізнати та ефективно боротися з кладоспоріозом

Зараз увагу багатьох привертає безпечний і доступний варіант – звичайний аптечний ністатин. Це препарат проти грибків, який добре справляється з кладоспоріозом, фузаріозом, сірою та білою гниллю, і навіть із борошнистою росою (справжньою, не несправжньою). Але варто пам’ятати, що ністатин не працює проти фітофторозу чи пероноспорозу, тому слід поєднувати його з іншими засобами.

Для приготування розчину використовують одну таблетку ністатину (на 500 000 одиниць). Її подрібнюють до порошку, бажано розчинити в невеликій кількості спирту або аптечної саліцилової кислоти. Після цього додають у 2 літри води. За бажанням, можна додати ложку препарату на кшталт “Деміксит”, який підсилює дію ністатину – але й без нього розчин буде ефективним.

Щоб захистити рослини від фітофторозу та інших хвороб, варто до розчину додати бактеріальний компонент. Це може бути готовий препарат, наприклад, “Фітоспорин М”, або навіть звичайне кисле молоко – головне, щоб він стримував бактеріальні збудники, які можуть активізуватись після обробки фунгіцидами.

Обробляти рослини цим розчином можна як у теплиці, так і у відкритому ґрунті. Кладоспоріоз тепер часто з’являється й на грядках, тому профілактика не завадить.

Ністатин не накопичується в організмі людини, але рекомендовано дотримуватись строку очікування – два дні після обробки до збору врожаю. У навколишньому середовищі препарат швидко розкладається, тому обробки можна проводити кожні 10–12 днів, інколи – до 14, але краще частіше.

Цей метод дозволяє зберегти томати здоровими. Ністатин також показав гарну ефективність при обробці молодих яблунь, винограду, при боротьбі з паршею та ржавчиною. Якщо важко знайти професійні біопрепарати – такий аптечний засіб може стати справжнім порятунком.

Не варто довіряти чуткам, ніби “Фурацилін” чи “Трихопол” допомагають від грибкових хвороб у теплиці – насправді це неефективно. Із аптечних препаратів реально діють лише ністатин і флуконазол, які мають пряму протигрибкову дію.

Пам’ятайте: боротьба з грибком дає шанс бактеріям чи ооміцетам проявитися, тому бажано додавати до кожної обробки хоча б простий бактеріальний компонент – той же кефір або кисле молоко (1 літр на 10 літрів води).

Популярне