Одним із ключових етапів догляду за гладіолусами є вчасне викопування цибулин. Сигналом до цієї процедури стає пожовтіння та відмирання листя. Зазвичай це відбувається через 30-40 днів після того, як квіти відцвіли. Оптимальний період для викопування — кінець вересня або початок жовтня, коли погода вже прохолодна, але земля ще не промерзла. Якщо затягнути з викопуванням, цибулини можуть почати гнити через осінню вологу, що призведе до їх втрати. З іншого боку, надто раннє викопування не дозволить цибулинам достатньо зміцнитися для зимівлі.
Як правильно їх викопувати?
Для того, щоб не пошкодити гладіолуси, краще використовувати садові вили або лопату з тупим краєм. Викопуючи, втикайте інструмент на відстані 10-15 см від рослини, щоб не зачепити самі цибулини. Далі необхідно акуратно обтрусити ґрунт, але не бити по них, щоб не пошкодити, а тоді треба обрізати стебла на висоті 2-3 см від цибулини. Це допоможе запобігти гниттю під час зберігання.
Як підготувати до зберігання?
Після викопування цибулинки потрібно добре просушити. Для цього їх розкладають одним шаром у теплому та добре провітрюваному місці на 2-3 тижні. Ідеально підходить температура +25…+30°C. Важливо, щоб не попадало пряме сонячне проміння, оскільки це може спричинити їхнє пересихання.
Після того, як вони повністю висохнуть, необхідно видалити залишки коренів і відшаровані лусочки. На цьому етапі також варто провести їхню перевірку: хворі чи пошкоджені потрібно відкинути, щоб вони не зіпсували інші під час зберігання.
Для захисту від грибкових інфекцій і шкідників цибулини рекомендується обробити спеціальними фунгіцидами або розчином марганцівки (1% розчин), після чого їх потрібно додатково просушити.