Якщо ми хочемо отримати врожай смачної картоплі наступної весни, варто звернути увагу на витривалі та багаті на вітаміни сорти, про які ми розповімо у цій статті.
Щоб картопля не вироджувалась і завжди добре плодоносила, необхідно обирати сортові види. Вони відрізняються не тільки витривалістю, але й чудовим смаком. Насамперед варто звернути увагу на такі варіанти:
Невський – чудовий сорт для центральних регіонів, який дозріває на дев’яностий день від появи сходів. Овальні бульби мають соковиту м’якоть, яка не темніє при розрізі. Овочі добре зберігаються і можуть плодоносити навіть на суглинках. Сорт стійкий до різних хвороб, зокрема до фітофторозу.
Розара – дуже смачний німецький сорт, який дозріває на 65-й день після появи сходів. Червоні бульби мають ніжний смак і можуть досягати ваги 150 грамів. Хоча картопля слабо розварюється, її смак відмінний. Транспортування та зберігання картопля переносить чудово, парша та нематоди їй не страшні.
Гала – врожай цього сорту можна збирати на 70-й день після сходів. Урожайність рослини висока, вага бульб – близько 120 грамів. М’якоть ніжна, не темніє при чищенні, добре розварюється.
Адретта – німецький сорт смачної середньостиглої картоплі, врожай якої можна зібрати вже на 80-й день після появи паростків. Прямостоячі кущі досить сильні, коренеплоди великі, вагою до 150 грамів. М’якоть дуже ніжна і швидко розварюється.
Імпала – популярний голландський сорт, що плодоносить у будь-якому кліматі. Схожість у картоплі чудова, коренеплоди світло-жовті, з невеликою кількістю вічок. Це ранній сорт, який на півдні дозволяє зібрати два врожаї за сезон.
Синьоока – популярний сорт із сніжно-білою розваристою м’якоттю та відмінною врожайністю. Він дуже витривалий, не піддається зараженню фітофторозом, паршою і гниллю. Врожайність сорту стабільна, а смакові якості на висоті.
Коломба – голландський сорт смачної картоплі, бульби якого досягають ваги 130 грамів. М’якоть жовта, ніжна та смачна. Картопля добре чиститься і тримає форму при варінні або запіканні. Смакові якості сорту чудові, а врожай можна збирати вже на 50-й день після появи сходів.