Поки молоді дерева стануть міцними та сильними, садівникам доводиться докладати чимало зусиль, щоб захистити їх від всякої напасті. Серед всіх неприємностей окреме місце займають гризуни. Ці маленькі створіння здатні нанести багато шкоди молодим деревам. А особливо їм подобаються яблуні, груші та абрикоси, чия кора приваблює мишей та зайців.
Ситуація неприємна, але з нею можна впоратися. Найпростіший метод є найочевиднішим — потрібно обгортання стовбурів. Для цього треба взяти руберойд шириною приблизно 55 см та обгорнути весь стовбур він самісінького ґрунту. А краще навіть заглибити його всередину на кілька сантиметрів, інакше гризуни можуть продертися. Закріплюється руберойд мотузкою. Не треба зв’язувати дуже тісно, щоб не пошкодити кору. Також можна скористатися сіткою, яку потрібно розміщувати на невеликій відстані навколо стовбура.
Другий спосіб використовує те, що гризуни терпіти не можуть запах нафтопродуктів. Тож достатньо змішати відпрацьовану машинну оливу з солідолом у пропорції 1:1 і нанести цю суміш на стовбур щіткою. Робити це треба в суху погоду, інакше захисний шар швидко змиється. Запах такої суміші відлякує гризунів, але абсолютно безпечний для самого дерева, якщо з ним не переборщити. Наносити можна не повністю, але лише в нижній частині.
Третій метод — створення захисного бар’єра з їжаків. Ні, не тих колючих звірят, а спеціальних металевих смужок з гострими зубцями. Такі їжаки роблять зі звичайної металевої сітки: нарізають смужки 20 на 50 сантиметрів, згинають уздовж і надрізають один край зубцями. Обгортають стовбур цією конструкцією зубцями донизу, через що гризуни просто не зможуть дістатися до кори. Також підійдуть інші підручні засоби, як залишки пляшок. З них можна зробити бар’єри та просто обгорнути стовбури дерев.
Важливо розуміти, що найкращий захист є комплексним. Можна поєднувати різні методи, наприклад, використати руберойд і пастки. А перевіряти стан захисту краще щотижня. І особливо важливо це робити після снігопадів, коли гризуни стають найактивнішими.