Вивчила слова “стратифікація” та “скарифікація”, і тепер моє насіння завжди правильно підготовлене до посіву

Кожне насіння має свої особливості. Якесь можна висівати одразу, інше ж вимагає додаткової уваги, бо інакше рослини ростимуть нерівномірно та повільно. То як правильно готувати насіння?

Правильний ґрунт, вдалий час посадки, якісне добриво, регулярний полив — всі ці пункти дуже важливі для хорошого росту рослин. Але є ще один не менш корисний, який більшість господарів ігнорують чи навіть не знають про нього: підготовка насіння. Якщо цього не зробити, то насіння здебільшого все одно зійде. Але деяке раніше, інше — пізніше, одні ростки сильнішими, інші — слабкими. А деякі насінини не зійдуть взагалі. Саме тому попередньо важливо провести стратифікацію або скарифікацію.

За цими незрозумілими для багатьох словами ховаються дуже прості прийоми. Перший — це метод пробудження насіння прохолодою. Саме прохолодою, а не холодом! Температура в жодному разі не повинна бути від’ємною. Перед стратифікацією потрібно прибрати пошкоджене та порожнє насіння, оскільки воно все одно не проросте.

Садівники пояснили, чому стратифікація та скарифікація важливі для насіння
Садівники пояснили, чому стратифікація та скарифікація важливі для насіння

Після цього потрібно підготувати вологий субстрат. Можна взяти будь-який. Підійде ґрунт, торф, мох і навіть зволожена тканина. Але не зауважимо, що має бути вологе середовище, а не мокре, бо коли багато води, то насінини покриваються цвіллю та псуються.

Насінини треба витримувати на вологому субстраті при температурі 0-5 °C вище нуля. Тривалість залежить від типу насіння. Для деякого треба 2-3 тижні, для інших насінин до кількох місяців. Щоб визначити, чи варто завершувати стратифікацію, періодично перевіряйте насіння. Також слідкуйте за станом субстрату: не варто допускати його пересихання.

Садівники пояснили, чому стратифікація та скарифікація важливі для насіння
Садівники пояснили, чому стратифікація та скарифікація важливі для насіння

Зауважимо, що більшості городини достатньо обробки гарячою водою. Якщо насіння дуже делікатне, тоді краще використовувати слабкий розчин марганцівки. Стратифікація може бути потрібна деяким сортам моркви, а також петрушці та селері, які часто сходять нерівномірно, та інших. Також зазвичай цей метод використовують для декоративних рослин, як лаванда, глід, вербена, деякі види хвойних, ехінацея, шавлія тощо.

Скарифікація — метод для насіння з дуже твердою оболонкою. Люпин, квасоля, насіння гарбуза тощо. Всі вони мають тверду оболонку, через яку важко проникати воді. Тому варто трішки подряпати її (для цього підійде наждачка), не пошкодивши зародок. Так насіння краще “дихатиме” та вбиратиме вологу.

Популярне

Подібні новини