Студентка Британської вищої школи дизайну Дар’я Федорова в рамках наукового проекту провела бактеріальний аналіз церковних святинь, щоб з’ясувати, чи безпечно цілувати ікони. В умовах пандемії коронавірусу це дослідження особливо актуальне, адже віруючі безпосередньо контактують з предметами, до яких торкалися безліч інших людей.
Варто відзначити, що Дар’я з дитинства захоплювалася медициною, проте хімія в навчанні їй давалася складно, тому поступати до медвузу вона відмовилася. Зате вже на першому курсі дівчина реалізувала своє захоплення, а ідея проаналізувати ікони на наявність патогенних бактерій їй прийшла випадково.
Героїня статті в компанії працівниці лабораторії зробила кілька змивів зі святинь московських храмів, хоча робити це довелося без дозволу потайки. Дослідниці визнали, що якщо теж цілують ці стекла, то мають повне право знати, що на них. Тим більше що іноді сліди від помади, наприклад, видно неозброєним поглядом.
Також Федорова уточнила, що вони не мали на меті показати церкву як одну велику бактерію:
«Наш проект не заперечує Бога, він про людей», — пояснила студентка.
Отже, повернемося до аналізів. Результати показали, що на іконах багато умовно-патогенної мікрофлори:
- кишкова паличка;
- стафілококи;
- стрептококи;
- синьогнійна паличка.
Більш серйозних патогенів виявлено не було, проте в разі слабкого імунітету знайдені бактерії можуть нашкодити. Святині нестерильні і це факт.
Дар’я вважає, що віруючі після прикладання до образу повинні протирати скло дезінфікуючою серветкою. Втім релігія з наукою завжди знаходилися в складних відносинах, тому в повній мірі донести ці ідеї суспільству не вийде, як би не хотілося.