З настанням тепла починається і сезон кліщів, тому важливо знати, що робити, якщо маленький паразит вас укусив. Звичайно, по можливості краще відразу звернутися до лікаря, а ось як бути з цією неприємністю в домашніх умовах, ми розповімо в нашій статті.
У чому небезпека кліщів?
Для початку зазначимо, що ці представники класу павукоподібних небезпечні не своїм укусом, а тим, які захворювання вони переносять. Справа в тому, що паразити смокчуть кров у різних тварин, набираючись таким чином мікробів, тому жучок може легко заразити свою жертву. Ось пара найпоширеніших хвороб:
- Кліщовий вірусний енцефаліт. Це гостра інфекція, що вражає центральну нервову систему. Спочатку вона себе ніяк не проявляє, тривати це може до двох тижнів. Потім виникають такі ознаки, як легке нездужання, ломота в тілі, головний біль, підвищення температури. Все це легко сплутати зі звичайною застудою, тим більше що перед погіршенням стану відбувається незначне поліпшення. Якщо імунітет не впорався з інфекцією, вона здатна викликати проблеми з психікою, порушувати роботу кінцівок, погіршувати зір, слух і навіть призвести до смерті.
- Хвороба Лайма або бореліоз. Ще одна інфекція з важкими наслідками — параліч усього тіла і летальний результат. Бактерії борелії впливають на роботу серцево-судинної системи, головного мозку та опорно-рухового апарату. На перших стадіях захворювання тривалістю від 3 до 30 днів можуть з’явитися висипання на шкірі, почервоніння в місці укусу, ломота в м’язах, швидка стомлюваність, озноб, лихоманка, головний біль. Уже через місяць-півтора розвиваються симптоми серйозного ураження нервової системи, серця або суглобів. До речі, в Україні кліщі найчастіше переносять саме хворобу Лайма.
Важливо знати, що слина цих паразитів має анестезуючий ефект, тому можна і не відчути, що вас вкусили. У зв’язку з цим після повернення з природи ретельно оглядайте своє тіло і одяг.
Підготовка до витягування кліща
Щоб все пройшло безпечно, заздалегідь підготуйте наступне:
- Гумові або поліетиленові рукавички, підійде і пакет. Це необхідно для захисту шкіри на випадок, якщо ви випадково роздавите паразита.
- Для обробки ранки знадобиться вата, спирт, йод, хлоргексидин або перекис водню.
- Клещедер, він же викручуватель. Замінити його можна зігнутим пінцетом, головне, щоб у нього були тонкі кінчики.
- Баночка або інша ємність з щільною кришкою і шматочок вати, змоченої в воді для того, щоб відвезти кліща в лабораторію. Доставити його потрібно живим.
- Вологі серветки, а краще — тепла вода з милом.
Витягуємо паразита
Після миття рук, надягання рукавичок і дезінфекції інструменту можна приступати:
- Візьміть кліща ближче до шкіри і утримуйте пінцет в перпендикулярному положенні щодо поверхні з укусом.
- Повільно без різких рухів тягніть його вгору. Краще не крутити, щоб не залишити головку в ранці.
- Обробіть місце укусу і помийте руки в теплій воді з милом.
Якщо у вас викручуватель, обережно підведіть його до тіла жучка так, щоб він потрапив в область між двома зубцями. Після цього повільно обертайте ручку інструменту навколо своєї осі, до тих пір, поки не витягнете паразита.
Чого робити категорично не можна?
По-перше, ні в якому разі не беріть кліща голими руками. По-друге, не лийте на нього масло, бензин, алкоголь і все інше, щоб його задушити. Щоб він задихнувся і виліз, доведеться довго чекати. До того ж від нестачі повітря він може пустити слину, що збільшить ризик інфікування. По-третє, не підпалюйте паразита, оскільки це марно, до того ж ще й обпалитеся. Ну і по-четверте, не натискайте на нього, коли він знаходиться на шкірі, щоб знову-таки не видавити з нього слину.
Коли йдете в ліс або в похід, надягайте щільний одяг, що повністю закриває тіло, уникайте високої трави і чагарників, а також користуйтеся репелентом.