У сучасному світі люди все уважніше ставляться до свого здоров’я. Щодня з’являються нові правила і обмеження для прихильників правильного харчування, але багато з них з точки зору науки є звичайними страшилками. Читайте в нашому матеріалі 3 популярних міфи про їжу, в які не варто вірити.
Міф перший: мед не можна нагрівати через утворення в ньому небезпечного канцерогену
Гідроксиметилфурфурол насправді міститься в будь-якому меді. Під час нагрівання його концентрація дійсно підвищується, але він зустрічається в багатьох інших продуктах, причому в набагато більших кількостях.
Крім того, немає жодного наукового дослідження, де б підтвердилася небезпека цієї речовини для людини — таку кількість бджолиного нектару, щоб він вам нашкодив, ви точно в день не з’їсте.
Міф другий: кухонна сіль — отрута
Як альтернативу звичайній кухонній солі пропонують морську, гімалайську, іранську і ще безліч інших видів. Вони набагато дорожчі, проте відмінності в їх складі мінімальні, а для отримання обіцяної користі цю «здорову» сіль доведеться поїдати кілограмами.
Єдина відмінність — вміст йоду, причому рахунок тут на користь кухонної, оскільки її йодують промисловим шляхом. Справа в тому, що по статистиці близько третини населення планети страждає від йододефіциту.
Міф третій: куряча шкіра — найшкідливіший компонент птиці
Як правило, курячу і взагалі пташину шкіру усі звинувачують через підвищену калорійність і холестерину. Насправді дві третини жирних кислот, які в ній містяться, відносяться до ненасичених.
Як не дивно, але саме вони знижують концентрацію поганого холестерину і підвищують хороший. А ще продукт є джерелом колагену, необхідного для здоров’я суглобів, м’язової тканини і шкіри.