Газовими плитами обладнано більшість кухонь в українських будинках і квартирах. На відміну від індукції і електроплит, газ більш звичний для багатьох господинь, однак у нього є великий мінус, пов’язаний з негативним впливом на здоров’я. Про це ми і поговоримо в нашій сьогоднішній статті.
Хімія побутового газу
Під час спалювання природного газу утворюється безліч шкідливих продуктів згоряння. Через те, що він згорає не до кінця, повітря насичується чадним газом з концентрацією, яка на домашніх кухнях перевищує норму в 20-25 разів. Це призводить до частих головних болів, алергії, нездужання і навіть ослаблення імунітету.
Крім того, в повітря виділяються оксиди азоту, сірчистий газ, формальдегід і сильний канцероген бензопірен. У містах він потрапляє в атмосферу разом з викидами металургійних заводів, теплових електростанцій і автомобілів. При цьому його кількість на вулиці не порівняти з концентрацією в квартирі — вдома вона на цілих 13,5 разів вище вуличної.
Наприклад, якщо курець викурює по пачці сигарет на день, тобто по 20 штук, то на кухні з газовою плитою ваш організм протягом того ж часу отримує стільки ж шкідливих речовин, скільки міститься в 2-5 сигаретах в залежності від тривалості готування. Виходить, навіть якщо ви не курите, то як-би все одно трохи курите.

Особливості експлуатації
Ні для кого не секрет, що перебувати в гаражі з заведеним автомобілем не можна, оскільки продукти згоряння вуглеводневого палива не просто токсичні, але і смертельно небезпечні для людини. На кухні ж ми отримуємо рівно таку ситуацію, а ось вихлопної труби в кімнаті немає.
Ще гірше справи в малогабаритних приміщеннях. При низьких стелях шкідлива хімія накопичується у верхньому шарі повітря товщиною до 70-80 см. Саме тому до кожної газової печі обов’язкова витяжка.
Зменшуємо шкоду
Прекрасно, якщо у вас є можливість встановити індукційну або електричну плиту. Якщо ж її немає, дотримуйтесь таких правил:
- Обладнайте над плитою витяжку.
- Слідкуйте за кольором газу, який в нормі повинен бути синім. Якщо ж він змінився, обов’язково викличте співробітників газової служби, щоб вони виправили ситуацію.
- Одночасно включайте не більш двох конфорок або духовку і одну конфорку.
- Допустимий час безперервної роботи за газовою пічкою становить дві години. Після закінчення цього часу слід перериватися на ретельне провітрювання приміщення.
- Коли ви зайняті готуванням, закрийте двері на кухню і відкрийте кватирку. Так вся хімія буде виходити на вулицю, а не поширюватися по квартирі.
- Ставте посуд тільки на включені конфорки, щоб забезпечити до них вільний доступ повітря і тим самим більш повне згоряння газу. Саме тому ні в якому разі не загромоджуйте плиту зайвими каструлями і сковорідками.
- Як тільки ви закінчили готувати, провітріть всю квартиру.
Ну і наостанок, не використовуйте газову плиту, щоб висушити білизну або зігрітися. Ви ж не розводите для цих цілей багаття прямо посеред кімнати, чи не так?