Зараз ні для кого вже не секрет, що лікарі з усього світу час від часу прописують пацієнтам плацебо. Давайте спробуємо розібратися, як часто і для чого вони це роблять, користь або шкоду приносять подібні препарати, та й в цілому, а чи правильно робити такі призначення.
Плацебо — пустушка?
Для початку — плацебо називаються речовини, які не мають лікувальних властивостей. Тобто з фармакологічного боку вони не працюють, проте коли у пацієнта є певні очікування від лікування, пустушки дійсно діють. Наприклад, при знеболюванні ними в головному мозку людини виробляється гормон радості під назвою дофамін, який тим самим знижує активність відповідаючої за сприйняття болю частини гіпоталамуса і все проходить.
Варто відзначити, що існують два види плацебо — пасивне і активне. Перше фізично ніяк не діє на організм, а ось друге вже містить в собі речовини, що працюють при певних хворобах. Аскорбінка, наприклад, не ефективна при застуді, зате заповнити нестачу вітаміну C, який викликав розвиток цинги, вона може.
Частота призначення плацебо лікарями
Незважаючи на те що застосування подібних речовин не рекомендовано ні в одному лікувальному керівництві, на практиці медики досить часто його призначають. На даний момент проведено безліч досліджень, присвячених цій темі.
В середньому 55% докторів виписують пацієнтам хоча б одне плацебо: 40% з них призначають додаткові знеболюючі, 37% — різноманітні вітаміни, по 11,5% — антибіотики і заспокійливі.
При цьому серед тих, хто користується в роботі пустушками, 68% лікарів говорять хворим щось на кшталт: «Зазвичай цей препарат не призначають з вашим діагнозом, але він точно вам допоможе». Наступні 18% не соромляться називати їх ліками, решта 9% уточнюють: «У цих таблеток немає відомих ефектів при вашому захворюванні», а решта 5% і зовсім не приховують від пацієнтів, що радять їм плацебо. Хоча в останньому випадку не зовсім зрозуміло, навіщо вони це роблять, адже так у знаючої людини зруйнуються очікування від лікування.
Причини застосування пустушок в медицині
Іноді пацієнти невиправдано вимагають від лікарів прописати їм конкретні ліки. Тоді медики намагаються уникнути конфліктів і вдаються до плацебо, щоб заспокоїти хворих. Те ж стосується випадків, коли лікар отримав занадто невизначені скарги, а буває і так, що він і сам може сподіватися на позитивну динаміку.
Негативна дія плацебо
Як не дивно, але навіть від нейтральних і абсолютно безпечних речовин може ставати гірше. Подібний ефект називається ноцебо і розвивається він, якщо пацієнт приречено чекає погіршення стану від лікування. Важливо розуміти, що це не результат фармакологічної дії призначеного препарату — вся справа в сприйнятті.