Для людини залізо є життєво важливим елементом, адже воно бере участь в забезпеченні всіх тканин, систем і органів киснем. Незважаючи на невеликий вміст цього мікроелементу в нашому тілі, його нестача миттєво позначається на загальному самопочутті.
Місія заліза
Однією з основних його функцій можна назвати транспортування кисню по організму. Для початку зазначимо, що даний елемент міститься в гемоглобіні — білку, з якого складаються еритроцити або, простіше кажучи, червоні кров’яні тільця. Якраз-таки залізо і захоплює кисень, потім еритроцити доставляють його в усі відділи. Після цього вони знову не без допомоги мікроелемента переносять вуглекислий газ в легені, щоб утилізувати його. Виходить, дихальні процеси просто неможливі без участі заліза.
Друга важлива функція — метаболізм. Справа в тому, що в більшості ферментів і білків, що беруть участь в обміні речовин, виведенні токсинів і перетворенні калорій в енергію, міститься залізо. Крім того, воно надає імунній системі підтримку в боротьбі з агресорами.
Як проявляється недолік і надлишок
Дефіцит заліза позначається на нас практично відразу. Наприклад, шкіра блідне і стає сухою, волосся тьмяніє, нігті ламаються. На руках і ногах з’являються болючі тріщинки, а в куточках губ — маленькі ранки, які не хочуть заживати. Поступово пропадає апетит, сили, мінімальна фізична активність викликає задишку. Трапляються запаморочення, погіршується пам’ять, весь час хочеться спати і все навколо дратує.
Дуже рідко, але все ж буває і надлишок елемента. У такому випадку людина страждає від постійних розладів травлення, відчуває занепад сил, на шкірі з’являється пігментація.
Заповнюємо дефіцит заліза за допомогою вміщуючих його продуктів
Велика кількість цього мікроелемента є в гранатовому соці. Його головний плюс в тому, що він не підвищує рівень цукру, збільшуючи при цьому вміст гемоглобіну в крові.
Серед овочів незамінними продуктами у вирішенні даної проблеми стане часник і буряк. З рослинної їжі варто відзначити бобові, а особливо — квасолю. Також обов’язково включайте в раціон гречку, червоне м’ясо і печінку.