Немає нічого більш ностальгічного, ніж ароматна булочка, хліб з хрусткою скоринкою або улюблені бабусині пиріжки до чаю. Це знайомо і дорого багатьом з нас ще з дитинства. При цьому сьогодні все більше людей зациклені на правильному харчуванні і це цілком логічно, адже хіба є хтось, хто не хотів би бути здоровим?
Легко відстежити користь і шкоду від їжі на прикладі салатів і мучного. Після вживання овочів і фруктів ваш організм скаже «спасибі», проявляючи це легкістю, бадьорістю і енергійністю. А ось коли ви з’їсте якусь дріжджову булку, нерідко виникає відчуття тяжкості і навіть млявості. Одне це вже говорить про те, що з раціону подібну випічку слід виключити, оскільки вона, очевидно, не йде вам на користь. Важливо відзначити, що мова йде саме про хлібопекарські термофільні дріжджі, які продаються в магазинах.
Давайте спробуємо розібратися, з чим це пов’язано і якими небажаними властивостями володіє даний продукт.
Штучність
Дріжджі виробляють штучним шляхом, використовуючи при цьому хімічні закваски під назвою сахароміцети, а також велику кількість важких металів і шкідливих мікроелементів. Так, згідно з чинним ДСТУ всього для виробництва даного продукту використовується 36 видів основної і 20 видів допоміжної сировини. Наприклад, серед них є вуглекислий технічний калій і навіть будівельне вапно. Погодьтеся, звучить це аж ніяк не щось їстівне.
Виснаження організму
Справа в тому, що при попаданні дріжджових грибів в кишечник вони починають активно розмножуватися. Зрозуміло, що для росту і існування їм потрібно чимось харчуватися. Так, їжею для грибів стають корисні мікроелементи і вітаміни, що надходять в організм з іншою їжею. Замість того, щоб засвоюватися і приносити користь людині, їх пожирають дріжджі, а це загрожує ослабленням імунітету, від чого і починаються різноманітні захворювання.
Зміна кислотності шлунку
Поєднання термофільних, тобто люблячих тепло, дріжджів і борошна впливає на зміну кислотно-лужного балансу. Щодня вживаючи продукти з їх вмістом, утворюється кисле середовище, яка сприяє появі гастриту, виразки та хронічних закрепів.
Руйнування клітин і провокування онкології
Коли дріжджі потрапляють у травний тракт, а потім і в кровотік, вони руйнують мембрани клітин. Це є сприятливим фактором для розвитку злоякісних новоутворень, адже через пошкодження клітини починають розмножуватися зайвий раз і відбувається це не в нормальному режимі, а хаотично.
Як же випікали хліб наші прабабусі?
Раніше господині користувалися натуральними заквасками, які готували з солоду, вівса, пшениці, родзинок або пророслого жита. Випічка на таких дріжджах виходить більш ароматна і корисна, оскільки всієї перерахованої вище шкоди вони не несуть, так що слідуйте їх прикладу і будете здоровішими.