Як зазначають експерти з BJPsych International, взаємодія з зеленими насадженнями має багато переваг. Серед них не лише покращення фізичної форми, режиму харчування та сну, а й покращення почуття благополуччя, самооцінки, соціальної взаємодії тощо. Та й ті люди, що захоплюються садівництвом, з впевненістю вам підтвердять: вирощування рослин допомагає відчути гармонію з навколишнім середовищем та знайти внутрішній спокій.
Ментальне здоров’я може лише подякувати
Передусім варто зазначити, що віком у багатьох людей з’являється бажання повернутися до простішого, природного способу життя. Садівництво є чудовою можливістю відчути зв’язок з природою, відновити свої корені та згадати про традиції, які передавалися з покоління в покоління.
Займаючись рослинами, люди знаходять спосіб релаксації та медитації. Спостереження за ростом та цвітінням городини може бути джерелом задоволення та радості, що сприяє покращенню настрою та зменшенню відчуття тривожності. Для багатьох людей догляд за садом стає способом знайти гармонію та спокій у швидкоплинному та стресовому світі.
Це чудовий спосіб вийти на вулицю, побути далеко від повсякденних турбот і виявити творчі здібності. Заняття справді корисне для здоров’я, причому незалежно від віку. Сад – щось більше, ніж просто хобі, що розслабляє. Щобільше, догляд за рослинами має майже чарівний ефект, змінюючи перебіг часу,
– стверджують ентузіасти.
Тож така активність допомагає зменшити відчуття стресу, збудження, гніву, апатії та депресії. Окрім того, як показують дослідження, фізична активність на природі хоча б раз на тиждень приблизно вдвічі зменшує ризик погіршення психічного здоров’я порівняно з тими, хто цього не робить; і кожне додаткове щотижневе використання природного середовища для фізичної активності знижує ризик погіршення психічного здоров’я ще на 6%.
Тож сміливо можна стверджувати, що садівництво має значний вплив на психологічне здоров’я.
Почуття досягнення та самореалізація
Окрім задоволення від спостереження за красою власноруч вирощеного саду та городу, садівництво також дає людям можливість відчути себе корисними та необхідними. Адже багато хто знаходить радість у тому, щоб створювати щось власними руками, бачити результати своєї праці та ділитися ними з родиною та друзями.
Квітникарство та садівництво також можуть стати творчим напрямом, в якому літня людина з радістю знаходить самореалізацію. З віком ми все частіше відновлюємо емоційні сили на природі – в лісі, в парку, на дачі. Спілкування з природою може носити і творчий характер через вирощування нових рослин, фітодизайн тощо. Відсутність дачі чи присадибної ділянки не є перешкодою, адже чимало літніх людей створюють мінісад у квартирі та на балконі. Нерідко також перехожі затамовують подих, проходячи біля багатоквартирного будинку, поруч з яким бачать шедеври квітникарства, зроблені дбайливими руками пенсіонерів,
– зазначають в Інституті педагогічної освіти і освіти дорослих ім. Івана Зязюна.
Відтак вирощування власних рослин, чи то квіти, овочі чи фрукти, дає відчуття досягнення та самореалізації.
Соціальні зв’язки та взаємодія
Самореалізації також сприяє розвиток соціальних зв’язків. І перед тим, як хтось заперечить, що садівництво – це про спокійний час на самоті між рясної зелені, поспішимо запевнити і в протилежному.
Річ у тому, що у багатьох громадах існують садівницькі клуби та асоціації, де люди обмінюються досвідом, насінням та розсадою. І такі соціальні взаємодії є важливими для людей похилого віку, оскільки вони допомагають зберігати активний спосіб життя та підтримувати зв’язки з іншими людьми.
Де здоровий дух, там й здорове тіло
Звісно, наполегливий догляд за власним садом не може не впливати і на фізичний стан. Тож однією з головних причин, чому люди старшого віку починають займатися садівництвом, є користь для здоров’я.
Праця на свіжому повітрі, фізична активність та перебування на сонці сприяють загальному покращенню фізичного стану. За даними численних досліджень, регулярна фізична активність допомагає підтримувати серцево-судинну систему в тонусі, покращує гнучкість та силу м’язів, а також сприяє зниженню рівня стресу.
Ба більше, вирощування власних продуктів дозволяє контролювати якість їжі, яку споживаєш. Багато людей, займаючись садівництвом, прагнуть до більш здорового та екологічного способу життя, і власні овочі та фрукти, що не містять хімічних добавок, лише сприяють цьому прагненню.
Відтак, садівництво – це хобі, яке може запропонувати численні фізичні, психологічні та соціальні переваги. Воно допомагає підтримувати здоров’я, зменшує рівень стресу, сприяє соціальним взаємодіям та дає можливість відчути себе корисним і необхідним. І що надважливо – воно дозволяє знаходити гармонію з природою та собою.
Таким чином, садівництво не лише приносить задоволення, а й сприяє покращенню якості життя у старшому віці.