Лопух, він же реп’ях, і його корінь використовувалися в медицині ще в давнину. Все це завдяки цілющим властивостям рослини, хоча у неї є і свої протипоказання, тому важливо знати, коли її можна застосовувати, щоб не нашкодити.
Корисний склад
Практично всі знають, як виглядає лопух — широке листя, щільний стовбур і колючі бузкові квітки. Однак далеко не всім відомо, що корінь реп’яха використовується навіть в приготуванні ліків. Справа в речовинах, що в ньому містяться:
- вітамін B і аскорбінова кислота;
- ефірні масла, протеїни і смоли;
- залізо — бере участь в кровотворенні, підвищує гемоглобін;
- бор, калій, цинк, марганець — важливі для підтримки самих різних процесів в організмі;
- полісахарид інулін — очищає кров, покращує метаболізм;
- дубильні речовини — надають кровоспинний і антисептичний ефект;
- алкалоїди — запобігають розвитку ракових клітин.
Лікувальні властивості
За рахунок свого складу рослину використовують як м’яке проносне від запорів, при простудних захворюваннях для зниження температури. Лопух сприяє загоєнню ран, порізів і навіть опіків, він відновлює корисну мікрофлору кишечника, знищує хвороботворні мікроорганізми, очищає організм від токсинів і шкідливого холестерину. Він згубно впливає на таких паразитів, як глисти і лямблії.
Також реп’ях є жовчогінним і сечогінним засобом, робить судини еластичнішими, що важливо для здоров’я серцево-судинної системи, а завдяки калію поліпшується робота мозку. Тим, хто худне рослина допоможе нормалізувати обмін речовин і скинути зайві кілограми, діабетикам чай з кореня показаний при підвищеному рівні цукру в крові.
Протипоказання
По-перше, постійно і безперервно засоби з кореня лопуха застосовувати не можна, після кожного курсу лікування робіть перерву на два тижні. По-друге, слід бути обережним при наявності таких проблем зі здоров’ям:
- індивідуальна непереносимість, простіше кажучи, алергія;
- онкологічні захворювання;
- панкреатит.
Ще перед прийомом реп’яху варто проконсультуватися з лікарем вагітним і годуючим жінкам.
Що стосується збору — майте на увазі, що корінню властиве накопичення шкідливих сполук із забрудненого ґрунту, тому найкраще збирати його далеко від траси і промислових зон або ж придбати в аптеці.