Без деяких предметів на кухні ніяк не обійтися, але при цьому дуже важливо правильно з ними поводитися і зараз ви зрозумієте чому. Виявляється, що губки для миття посуду небезпечні для здоров’я, але ж вони є у кожного.
Мікробіологи регулярно кричать про те, що мочалку необхідно міняти раз на тиждень, не рідше. Причому справа далеко не в тому, що на її поверхні накопичується жир. Насправді губка — ідеальне місце для проживання та розмноження хвороботворних бактерій.
Як доказ цього пропонуємо ознайомитися з результатами дослідження, опублікованого в рецензованому науковому журналі Nature Scientific Reports. В ході експерименту були вивчені зразки кухонних мочалок, при цьому їх власників опитували, наскільки регулярно змінювалися губки і як саме вони очищалися в домашніх умовах.
Ось які бактерії вдалося виявити:
- Acinetobacter — здатні провокувати розвиток серйозних інфекцій при попаданні в ранки. ВООЗ зарахувала цей вид патогенів до найнебезпечніших.
- Moraxella — вони викликають неприємний запах від мочалок. Знаходяться як на їх поверхнях, так і всередині.
- Безліч різних видів гамма-протеобактерий — є збудниками ентериту, черевного тифу, холери, харчових отруєнь.
Звичайно, це далеко не повний список, а щільність зареєстрованих хвороботворних мікроорганізмів жахає — 54 мільярди бактеріальних клітин на кожен сантиметр губки. Більш того, під час безпосереднього аналізу їх кількість постійно збільшувалася.
Неякісна гігієна небезпечна серйозними інфекціями, особливо це стосується приготування сирих страв, наприклад, салатів. Звичайно, людина і без того всюди оточена мікробами, які в більшості випадків нешкідливі. Однак саме на кухні їх концентрація зашкалює, тому вона вимагає регулярної дезінфекції.
Що стосується обробки мочалок, то ні нагріву в мікрохвильовці, ні занурення в окріп недостатньо. Найкраще просто регулярно їх міняти. Оптимальна частота — раз на тиждень.