Натхненні липкою субстанцією, яку павуки використовують, щоб зловити свою здобич, інженери Массачусетського технологічного університету розробили двосторонній скотч, який може швидко склеювати тканини.
У тестах на щурах і свинях дослідники показали, що їх новий скотч може щільно пов’язувати тканини, такі як легені і кишечник, всього за п’ять секунд. Вони сподіваються, що ця стрічка в кінцевому підсумку може бути використана замість хірургічних швів, які погано працюють у всіх тканинах і можуть викликати ускладнення у деяких пацієнтів.
«Щорічно у всьому світі проводиться більше 230 мільйонів великих операцій, і багатьом з них потрібні шви для закриття рани, які можуть викликати стрес на тканинах або інфекції, біль і шрами. Ми пропонуємо принципово інший підхід до герметизації тканин », – каже Сюаньхе Чжао, старший автор дослідження.
Дослідники показали, що двосторонній скотч також може бути використаний для прикріплення медичних пристроїв, що імплантуються, до тканин, включаючи серце. Крім того, він працює набагато швидше, ніж тканинний клей, які зазвичай склеюється протягом декількох хвилин і може капати на інші частини тіла.
Юк каже, що цей тип клею може мати значний вплив на здатність хірургів герметизувати розрізи і загоювати рани. Щоб вивчити можливі варіанти застосування нової двосторонньої стрічки, дослідники перевірили її на декількох різних типах тканин свині, включаючи шкіру, тонку кишку, шлунок і печінку. Вони також виконали тести на легенях і трахеї свині, показавши, що вони можуть швидко відновити пошкодження цих органів.
«Дуже складно накласти шви на м’які або тендітні тканини, такі як легені і трахеї, але за допомогою нашої двосторонньої стрічки за п’ять секунд ми можемо легко їх заліпити», – говорить розробник.
В даний час дослідники працюють з лікарями, щоб визначити додаткові можливості для цього виду клею і виконати більше тестів на живих моделях.