Існує думка, що єдина проблема хрускоту пальцями — роздратування оточуючих, адже одні люди дуже люблять похрустіти, а інших ця звичка виводить з себе. Що ж стосується шкоди або користі цієї звички, то колишня виконуюча обов’язки міністерства охорони здоров’я України каже, що це не шкідливо, при цьому ортопеди-травматологи з нею не згодні. Про це ми і поговоримо в нашій сьогоднішній статті.
Що говорить Уляна Супрун
У себе в Facebook-акаунті політик присвятила цій темі цілий пост. Для початку вона пояснила, чому під час хрускоту виникають різні звуки. На даний момент найбільш переконливою теорією є така — характерний звук при рухах суглобів пов’язаний з лопанням бульбашок газу, які утворюються в синовіальній рідині. Вона наповнює порожнину між суглобами і запобігає виникненню тертя.
В її складі містяться такі гази, як кисень, азот і вуглекислий газ. При хрускоті через різну щільність газів, а також зміни тиску з’являються бульбашки. Коли вони лопаються, ми чуємо хрусткий звук.
Цікаво, що вчені досі не впевнені на всі 100%, що все відбувається саме так. Хоча дослідження з використанням ультразвуку і МРТ підтверджують «бульбашкову» теорію.
Перейдемо до шкоди від такої, здавалося б, безневинної дії. Уляна Супрун наводить як приклад неформальний досвід американського лікаря Дональда Унгера. Його він нібито вирішив провести після зауважень матері щодо хрускоту суглобами. Так, близько 50 років чоловік два рази в день здійснював цю маніпуляцію тільки на лівій руці, а після закінчення експерименту ніяких симптомів артриту або хоча б найменших відмінностей з правою рукою він не виявив.
Крім того, політик посилається на результати дослідження, які говорять про те, що хрускіт пальців не шкідливий, якщо людина не відчуває болю і дискомфорту. Тим самим вона закликає всіх не обмежувати себе при виникненні такого бажання.
Думка ортопедів-травматологів
Спеціаліст по ортопедії і травматології Ігор Лазарєв пояснює, що при рідкому хрускоті нічого страшного не буде, а ось регулярні повторення не проходять безслідно. В результаті таких дій поверхня суглобів поступово зношується, тому з віком можуть виникати підвивихи і защемлення нервів. Останні провокують розвиток запального процесу в тканинах.
Інший ортопед-травматолог Максим Корольов підтримує думку колеги. Він каже, що зіткнення хрящів один з одним під час хрускоту супроводжується надлишковим тиском. Згодом це призводить до їх руйнування, пальці викривляються, стають вузлуватими і негнучкими — втрачається їх основна функція. Все це пов’язано таким захворюванням, як артроз.
Якщо раптом у вас є звичка похрумтіти, замініть її на розминку — згинання та розгинання кисті. Це буде куди корисніше.