Хто має піч чи камін, той знає, що чистий димохід це не просто забаганка, а питання безпеки та комфорту. Якщо постійно відкладати це на потім, то це шкодитиме грубі та димоходу, через що вони поступово руйнуватимуться. Але господарі часто не поспішають з чисткою, бо самому робити це складно, а якщо когось наймати — дорого. І більшість навіть не здогадується про цікавий лайфхак з картопляними шкірками.
Звучить майже неймовірно, правда? Картопляну шкірку господарі в кращому випадку викидають до компосту. А дехто навіть цього не робить, тому такі цінні кухонні відходи летять прямісінько у смітник. Але насправді шкірки ідеально підходять для того, щоб почистити димохід. Ефективно, дешево, а головне — без мороки з драбинами, щітками чи іншими інструментами. Але чому це працює?
Секрет лайфхаку ховається у звичайному крохмалі, якого дуже багато в картопляних шкірках. Коли вони горять, крохмаль разом з димом підіймається догори. Поступово він просочує сажу, яка налипла на стінки димоходу, що дозволяє їй відвалюватися самостійно, без механічного втручання.
А скільки шкірок треба кидати? Все залежить від того, наскільки занедбаний ваш димохід. Якщо ви регулярно за ним доглядаєте, вистачить однієї чи кількох жмень шкірок. А якщо труба добряче заросла сажею, то доведеться витратити 2-3 відра. Але погодьтеся, це все одно краще, ніж лізти на дах з різними інструментами.
Також досвідчені господарі знають цікавий лайфхак з сіллю. Від налипання сажі вона не рятує, але допомагає зменшити кількість кіптяви. Для цього треба трішки зволожити поверхню дров та “посолити” їх. Сіль налипне на дрова та вбере всю вологу. Після цього можна розпалювати піч. Завдяки цьому дрова згоратимуть повністю, і в димоході осідатиме менше сажі.
Окремо зауважимо, що коли димохід сильно забруднений, то краще не експериментувати, а викликати фахівця. Інакше можна спалити хоч кілька відер картопляних шкірок, а результату це майже не дасть. Зате після чистки ви вже знатимете секрети підтримування чистоти в димоході.