Травну систему людини можна порівняти з фабрикою, яка переробляє їжу і напої. Іноді в її роботі трапляються збої, які призводять до печії. Сьогодні ми спробуємо розібратися, наскільки це явище необразливо, а коли воно сигналізує про серйозні захворювання.
Що таке печія і що її провокує
Відчуття неприємного печіння в роті, горлі і за грудиною в результаті впливу кислоти шлункового соку на слизову стравоходу і називають печією.
У більшості випадків ця неприємність пов’язана зі вживанням певних продуктів і самим форматом харчування. Це можуть бути перекушування на ходу, жирна і смажена їжа, фастфуд, гостре, випічка, солодка газована вода, енергетики, кава, чорний чай і навіть шоколад. Також печію викликають такі нездорові звички, як куріння і зловживання спиртними напоями. Вона ж може бути результатом стресу, прийому деяких ліків, підняття важких предметів. Ну і нарешті, цьому явищу особливо схильні вагітні жінки і люди із зайвою вагою.
Печія як симптом інших захворювань
Процеси, що призводять до печії, також спостерігаються при таких проблемах:
- Гастрит з підвищеною кислотністю — замість почуття втамування голоду вже через 15-30 хвилин після їжі у пацієнтів з гастритом починаються неприємні відчуття в надчеревній ділянці.
- Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки — найчастіше біль при виразці віддає у верхній частині живота, але іноді може відчуватися і печіння.
- Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) — хронічне захворювання, при якому шлункова кислота викидається в стравохід.
- Проблеми з серцево-судинною системою — ранні симптоми інфаркту, наприклад, теж можуть нагадувати печію.
- Жовчні камені — ці шматочки отверділого шлункового соку блокують жовчний протік, викликаючи больові відчуття.
Чому одними таблетками не обійтися
По телебаченню рекламується безліч ліків для полегшення травлення, однак вони допомагають лише полегшити неприємні симптоми. Печія часто сигналізує про інші хвороби, а якщо ж ви кожен раз будете пити таблетку, вилікувати її не вийде. Важливо вчасно обстежитися у лікаря, щоб не допустити серйозних ускладнень.
Звичайно, коли причина в раціоні, позбутися від даної неприємності можна навіть без медикаментів. Наприклад, помічаючи, що печія з’являється після якогось конкретного продукту, відмовтеся від нього. Якщо це не допомагає, доведеться проконсультуватися з лікарем.
Профілактика
Для початку, налагодьте свій режим харчування, навчіться їсти не поспішаючи і не на ходу. Вечеряйте за 3-4 години до сну, виключіть або хоча б мінімізуйте кількість жирного, гострого, копченого, газованих і алкогольних напоїв. Слідкуйте за водним балансом і втамовуйте спрагу звичайною питною водою.
По можливості після їжі робіть невеликі прогулянки і ще не носіть тугих ременів, поясів і тісного одягу, щоб ви завжди могли вільно дихати.