Дуже багато хто думає, що фрукти, овочі та ягоди корисні виключно в свіжому вигляді, намагаючись уникати їх заморозки. Насправді це не зовсім так і в нашій сьогоднішній статті ми розповімо, скільки можна зберігати заморожені продукти в морозильній камері.
Якщо мова йде про виробництво, то рослинні продукти збирають на піку дозрівання, після чого відправляють в морозильні камери. Завдяки цьому їх поживна цінність залишається високою. Корисні речовини починають руйнуватися тільки через рік зберігання, хоча проблеми можуть виникнути через бланшування — обробку окропом або паром.
Крім того, не можна забувати і про те, що свіжа продукція втрачає свої властивості навіть швидше замороженої. З овочів і фруктів волога виходить відразу після збору, а незабаром вони починають псуватися. Ось, наприклад, зелений горошок всього за дві доби втрачає до 50% вітаміну C у своєму складі.
З заморожуванням м’яса і риби все інакше. 90% еталонного європейського громадського харчування будується саме на заморожуванні, головне — не відходити від технології і повністю дотримуватися всіх правил.
При покупці морожених м’ясних продуктів враховуйте, що смакові якості вийде зберегти тільки за допомогою тривалого розморожування. Якщо не збираєтеся готувати м’ясо в день покупки, значить можна брати товар з морозильної камери. На відміну від домашньої морозилки промислова гарантує збереження корисних властивостей їжі.
Що стосується термінів зберігання:
- ягоди, фрукти і овочі не бажано тримати в морозі довше року;
- масло і сир в герметичній упаковці — максимум 9 місяців;
- сир — не більш ніж 30 днів;
- домашнє молоко — півроку;
- м’ясний і рибний фарш — 3-4 місяці;
- курка, свинина, ковбаси — півроку.
Наостанок зазначимо, що зберігати в морозилці можна навіть хліб — протягом 2-3 місяців його смакові властивості не погіршаться.