Купивши восени у чималій кількості цибулю, хочеться сподіватися, що протягом довгої зими зможеш готувати з неї страви. Але за умови неправильного її зберігання можна швидко позбутися запасів.
На жаль під час купівлі не завжди можна бути впевненим, чи довготривалого зберігання сорт цибулі тобі продали. Втім все ж таки варто перед придбанням спитати про це продавця, тому що лише пізньостиглі сорти витримають зберігання впродовж 9 або 10 місяців.
Коли обираєш у магазині чи на ринку коренеплоди, то варто взяти їх середнього розміру й обов’язково без ушкоджень, сухі та міцні.
В приміщенні, де плануєте розмістити цибулю, подбайте про те, щоб температура не перевищувала +2°, а повітря було завжди свіжим. Не припустимим є наявність підвищеної вологості. Також не повинно бути й світла. Зберігайте коренеплоди у ящиках з дерева або картону, не використовуйте тару з поліетилену. Ящики з цибулею можна зберігати на захищеному балконі, накривши їх темною тканиною, щоб виключити попадання світла. Подбайте також, щоб на балконі, який не опалюється, запаси не замерзли.
Гарною тарою для зберігання є овочеві сітки, плетені екологічні кошики, а також жіночі капронові панчохи або колготки, в яких коренеплоди можна підвісити з метою зберігання простору.
Цибулю можна заморозити у морозильній камері. У такий спосіб вона буде придатна для вживання до 6 місяців. А для зберігання у холодильнику кожну цибулину радять обмотати в окремий папірець.
І ні в якому разі не зберігайте її разом з такими коренеплодами як буряк, морква чи картопля.