Так, не слід гріти в мікрохвильовці наступні продукти:
- яйця в шкаралупі, незалежно від того, сирі вони чи зварені. Оскільки вони при нагріванні просто вибухнуть і забруднять поверхню.
- шпинат, селера і буряк в складі містять нітрати, які при нагріванні до високих температур перетворюються на канцерогени і шкідливі для здоров’я.
- заморожене мясо в мікрохвильовці буде розморожуватись нерівномірно, що може стати причиною появи хвороботворних бактерій.
- не варто класти й гострий перець, оскільки пекуча речовина в його складі почне випаровуватись при нагріванні, а коли ви відкриєте двері приладу – можете отримати опік дихальних шляхів.
- “молочка” може просто згорнутися, тож від неї теж краще відмовитись.
Який посуд заборонено ставити в мікрохвильову піч?
Якщо ви будете гріти їжу в металевому посуді або ж поставите розігріватися консервну банку – вони почнуть іскрити, що може навіть спричинити пожежу.
Ланч бокси з пластику теж не варто класти до мікрохвильовки, оскільки під час нагрівання виділяються канцерогени, сама ємність може розплавитися;
Виробам з фольги також скажіть “ні”, адже це теж може закінчитись загорянням.
Не варто класти й паперові пакети, які можуть не тільки спалахнути, а й стати джерелом небезпечних випарів через клей, який скріплені.
Як перевірити, чи підходить посуд для нагрівання їжі в мікрохвильовці?
В ємність, яку ви перевіряєте, налийте воду та поставте розігріватися на повну потужність протягом однієї хвилини. Якщо після цього ємність залишилась холодною, а вода нагрілась – вітаємо, в такому посуді можна безпечно підігріти собі обід. Якщо ж навпаки ємність нагрілась, а рідина – ні, то від такого посуду краще відмовитись і не гріти в ньому їжу в мікрохвильовці.