Використовують часник й для боротьби зі шкідниками рослин.
Саме тому дуже важливо завжди мати цю чудодійну рослину у себе під рукою, а значить одразу після закінчення сезону постає актуальне питання, як зберегти зібраний врожай часнику.
По-перше, знавці рекомендують одразу після збору відібрати найкращі головки для посадки у наступному році.
По-друге, вони стверджують, що з викопаних головок не можна струшувати землю та бруд, не варто також відривати засохлі луски та бадилля, бо ще 4-6 тижнів після викопування у головку будуть потрапляти залишки поживних речовин. А це вплине на тривалість зберігання у майбутньому.
Головним ворогом у процесі зберігання часнику є підвищена вологість у приміщенні. Потурбуйтесь про уникнення цього, а також про підтримку постійної навколишньої температури на рівні від 12° до 15°.
Забезпечте вільну циркуляцію повітря, не зберігайте його у пластиковій закритій тарі.
Дуже добре для збереження буде обробити голівки препаратом на основі сінної палички.
Серед рослин, які здатні захистити часник від хвороботворних грибків можна назвати котовник, м’яту, шавлію. Тому розкладіть поміж головками ці трави й ви не дасте шансу шкідникам зіпсувати ваш врожай.
Для запобігання поширенню хвороб, що вже вразили окремі плоди, потрібно на регулярній основі перевіряти та відбраковувати пошкоджені або плісняві зубчики.
Врахуйте ці поради досвідчених городників і ви зможете успішно зберігати та користуватися плодами своєї праці протягом тривалого часу.