Це ідеальний час для підживлення капусти, буряків та моркви. Натуральні та безпечні підгодівлі дозволяють збільшити врожай, протистояти шкідникам та зміцнити імунітет рослин від різних захворювань.
У липні для підживлення овочів рекомендується використовувати кілька добрив, відомих ще з радянських часів: сульфат калію, аміачну селітру та суперфосфат. Ці добрива містять велику кількість азоту, але рослини потребують не лише його. Їм також потрібні калій та фосфор.
Азотні добрива сприяють наростанню зеленої маси у рослини. Якщо вчасно припинити вносити азотні добрива і почати використовувати калій із фосфором, плоди матимуть достатньо енергії, щоб вирости великими, сильними та смачними.
Для прихильників органічних добрив підійдуть дріжджі, настій кропиви, пташиний послід, гній та компост – вони є джерелом азоту. Однак у липні, коли починають визрівати плоди, краще мінімізувати їх використання і застосовувати деревну золу та інші добрива, що містять калій та фосфор.
Наприклад, можна розсипати склянку золи на кожен квадратний метр грядки або ж зробити розчин із золи – на відро води всипати склянку золи, ретельно вимішати і полити грядки.
Особливо корисним є добриво борофоска, що містить калій, фосфор, кальцій та азот. У комбінації цей препарат дає все необхідне як для рослини, так і для ґрунту. Зазвичай його розсипають весною перед висадкою рослин на ґрунт, а також після збирання врожаю перед зимуванням. Проте у липні можна розвести 2 ложки препарату в теплій воді, потім розвести розчин на 10 літрів води і підживлювати рослини за допомогою лійки під корінь.
Таке добриво стимулює зростання плодів, зробить їх смачнішими, більшими і лежачими. Три підживлення за літо буде цілком достатньо, щоб забезпечити овочам належний догляд і отримати чудовий врожай!