Кавова гуща містить азот, кальцій, залізо, магній, калій, мідь та інші мікроелементи, а також органічні кислоти та ефірні олії.
Тож каву можна використовувати у багатьох городніх справах: у ролі мульчі, в якості заготівлі для компосту чи структуратора ґрунту, для боротьби з бур’янами та шкідниками, а також для розкислення ґрунту.
Щоб заготувати гущу, її потрібно промити від цукру і вершків, просушити та відправити в целофановий пакетик на зберігання.
Макуха від кави буде дуже повільно розкладатися в ґрунті, поступово віддаючи свої корисні речовини рослинам. Підживлення підійде для огірків, томатів, садових квітів та хвойників.
Кавове підживлення допоможе привести молоді рослини у тонус, але для дорослих томатів воно має по-справжньому унікальний ефект. Навколо томатів можна прокидати кавову гущу завтовшки в один сантиметр, і зверху посипати органічною мульчею.
Ретельно поливаємо зверху чистою водою, і під томатами буде відмінний повітрообмін, а рослина отримає все необхідне. Таке підживлення у вигляді сухої підсипки під томати допоможе захистити рослину від бур’янів, а також буде відновлювати структуру та родючість ґрунту.
Залишки від кави – це дуже цінний продукт для тих дачників, які усвідомлюють, наскільки томатам потрібні корисні мікроелементи.
Викидати каву після заварки – це недозволена розкіш. А якщо ви будете використовувати її 2-3 рази на сезон на помідорах, то врожай буде дуже смачним, здоровим і рясним.