Шкірка бананів містить калій, марганець для фотосинтезу, кальцій, залізо, фосфор та магній – весь набір мікроелементів, які потрібні томатам на стадії дозрівання.
Вона стимулює зростання зеленої маси та плодів, покращує імунну систему рослини до хвороб і надає загальнозміцнюючу дію. Зав’язі не відпадають, плоди зав’язуються набагато швидше та більше.
Незважаючи на всі поживні властивості банана, поверхня шкірки може містити деякі токсичні речовини. Тому перед використанням добрива треба промити шкірку в гарячій воді, щоб видалити токсини.
Щоб приготувати добриво для підвищення кількості зав’язей на томатах і збільшення розміру помідорів, досвідчені дачники радять використовувати рідкі підживлення. Вони безпечні для кореневих систем і дозволяють засвоїти мікроелементи максимально швидко. З бананової шкірки також можна робити компост, мульчу і навіть порошок після сушіння.
Проте у свіжому вигляді бананову шкірку вносити не радять – концентрація поживних елементів у шкірці дуже висока, і це може ускладнити засвоєння деяких речовин.
Для виготовлення бананового настою для помідорів потрібна шкірка від 15 бананів. Заливаємо її теплою водою у відрі, накриваємо та наполягаємо протягом п’яти днів. Потім проціджуємо засіб і перед поливом томатів розводимо одну частину такого концентрату на дві частини води.
Перед тим як готувати настій, потрібно простерилізувати відро, щоб він не загнивав у процесі витяжки корисних компонентів.