Коли ночі починають холодати, а вранці спускається роса, виникають ідеальні умови для появи грибкових захворювань, особливо фітофтори.
Фітофтора може занапастити 80% ваших перців ще до того, як вони дозріють, тому дуже важливо забезпечити потужну профілактику. Для цього використовується і сода, і сіль. Обидва інгредієнти відмінно запобігають грибковим інфекціям. Сіль створює на листі плівку, через яку грибок не може пробитися, а сода розлужує ґрунт і створює нестерпне середовище для грибка.
До того ж, сіль провокує уповільнення росту рослин і пожовтіння листя, що стимулює швидке дозрівання плодів ще до того, як вони будуть заражені фітофторою. А ось цукор у складі цього підживлення виконує функцію стимулятора росту та підтримки імунітету, оскільки основний компонент цукру – це глюкоза.
Глюкоза підтримує коріння рослини, покращуючи засвоюваність поживних елементів і стимулюючи розвиток плодів. Щоб отримати добриво змішують в одному відрі з водою дві столові ложки соди, одну столову ложку солі та 300 грамів цукру. Розчиняють усі інгредієнти та частково обробляють рослини по листу, частково поливають під кущ.
Підживлення необхідно робити у серпні лише один раз, оскільки часте внесення соди та солі сильно уповільнить зростання куща та плодів перцю, а надто багато цукру може викликати появу кореневих гнилей через залучення мікроорганізмів.
Використовуючи ці прості та перевірені рекомендації, ви точно в кінці сезону зберете фантастичнй врожай соковитого та хрусткого болгарського перцю. Чого ми щиро вам й бажаємо!