Нерідко помідори починають покриватись жовтими плямами у процесі розвитку та росту. Всі дачники та городники точно знають – це погано впливає на смакові якості плодів. Розповідаємо, чому так виходить і як усунути це, аби не втрачати частину врожаю.
Чому жовтіють плічка томатів
Багато городників стикаються з проблемою, що під час дозрівання плічка плодів залишаються жовтими – так, ніби вони не встигли дозріти. Жовтими плічками називають ту зону біля плодоніжки, де м’якота стає щільною та жовтою, волокнистою. Чому так стається? Здається, що ви все робили правильно, але улюблені плоди один за одним псуються. Розповідаємо про причини такого явища.
Одна з найчастіших – перегрів помідорів. Ви можете захистити їх за допомогою сітки, яка затіняє рослини. Втім, вона недешева, а також ви не завжди можете використовувати сітку через непередбачувану погоду. Саме тому краще залишати багато листя на томатах.
Надмірне видалення листя може призвести до того, що плоди будуть незахищеними. Сонячне проміння буде потрапляти на недостатньо зрілі плоди, що буде порушувати природні процеси розвитку та дозрівання томатів.
Крім того, важливо пам’ятати про те, що живлення томати беруть з листя. Листовий апарат знаходиться під плодовими кистями та відповідає за весь кущ. Саме тому нижнє листя ви можете видаляти лише після формування другої кисті. Верхнє листя прибирати і взагалі не потрібно. Ви можете видаляти пагони, які занадто загущують рослину.