Як визначити терміни збирання гарбуза
Прибирати гарбуз бажано в суху погоду, незадовго до перших заморозків. Не можна допускати, щоб гарбуз підмерз – такі плоди погано зберігатимуться. Але й поспішати зі збиранням не варто, особливо якщо восени стоїть тепла погода. Овочі повинні повністю визріти на грядці.
Про дозрівання овоча свідчать такі ознаки: жорстка суха плодоніжка, висохле листя на батозі, визрілі насіння всередині плоду, щільна шкірка, колір плоду, що відповідає сорту.
Гарбуз слід зрізати з батога секатором, залишаючи плодоніжку довжиною 10-15 см. Це сприятиме успішному зберіганню врожаю. Після зрізання не піднімайте гарбуз за плодоніжку – вона може легко надломитися, а плід при цьому впаде на землю. Потрібно намагатися не допускати будь-яких пошкоджень плодів.
Якщо гарбуз ще не повністю дозрів, але через обставини доводиться його прибирати, можна покласти такі плоди в тепле, добре провітрюване і сухе місце приблизно на місяць для дозрівання.
Як і де зберігати гарбуз
Не поспішайте переносити гарбуз у льох відразу після збирання. Бажано, щоб зрізані плоди полежали 10-14 днів у теплому та сухому місці при температурі 16-22°С. За цей час їхня шкірка добре затвердіє, а невеликі подряпини зарубцюються. Більш глибокі пошкодження можна відразу обробити 2%-вим розчином перманганату калію або спиртовим розчином зеленки. Ранки підсохнуть, а м’якоть плоду буде захищена від потрапляння патогенних мікроорганізмів та загнивання.
Для зберігання гарбуза підходить темне сухе приміщення з гарною вентиляцією. Вологість повітря немає перевищувати 70-75%. Оптимальна температура зберігання становить від 5°С до 15°С. Добре дозрілі та здорові плоди твердокорих сортів можуть зберігатися навіть при кімнатній температурі понад півроку (наприклад, у коморі, на нижній полиці кухонної шафи або навіть під ліжком).
Розкладіть гарбузи в один шар на полицях або на підлозі так, щоб плоди не стикалися, і регулярно їх оглядайте. Пошкоджені, дрібні, недозрілі плоди не слід прибирати на далеку полицю – покладіть їх на видному місці і постарайтеся якнайшвидше переробити.
Поради:
Перед тим, як закладати гарбуз на зберігання, не потрібно мити його, щоб не видалити захисний шар. Бруд із плодів можна просто витерти ганчірочкою.
Гарбуз не любить сусідства з грушами і яблуками: етилен, що виділяється цими плодами, значно скорочує тривалість зберігання гарбузів.