Картопляні очистки багато господинь відносять до категорії відходів. Проте, не варто викидати шкірку на смітник – її краще заморозити, як радять бувалі агрономи та експерти у галузі городництва. Таке “сміття” може знадобитись.
Картопляні очистки для городу
У складі шкірки від картоплі можна знайти багато фосфору та кальцію, магнію, заліза, натрію, марганцю, цинку та великої кількості вітамінів і корисним мікроелементів. Така скарбниця корисних речовин може бути використана городниками на ділянці.
З картопляного лушпиння ви можете приготувати цінне добриво для огірків, кабачків і патисонів, капусти та малини, полуниці та навіть смородини. Підживлення збільшує врожайність рослин вдвічі, а крохмаль допомагає розпушити землю та покращити смак плодів.
Під картопляні очистки господиням радять виділити ящик у морозильній камері. Взимку ви можете заморожувати шкірку просто на балконі або на подвір’ї. Збирати шкірку можна протягом усього зимового періоду, а навесні – розморозити та використати на грядці.
Наприклад, ви можете залити очистки водою так, аби вони були вкриті нею на декілька пальців. Місткість накрийте кришкою та залиште настоюватись протягом 7-10 днів. За цей час маса стане нагадувати пюре. Використовуйте його для підгодівлі розсади огірків, кабачків та інших культур.
У лунку потрібно покласти 3-4 столові ложки добрива, присипати його землею, а потім висаджувати рослини. Крім того, розморожені очистки можна прикопати у сухому вигляді в землю на глибину до 10 сантиметрів.