Основне правило зберігання буряка після його збору – створити такі умови, в яких він не почне гнити, але й не стане морщитись. Тільки за правильної “гармонії” рівня вологи, температури та кількості світла ви зможете насолоджуватись домашніми плодами якомога довше. Проте, для бувалих дачників не секрет – створити ті самі умови не так просто, як про це говорять. Саме тому вам може знадобитись цей лайфхак.
Як зберігати буряк
Для нього потрібна звичайнісінька глина. Для початку потрібно вчасно зібрати буряк, а потім обрізати бадилля та дати врожаю просохнути у теплу й сонячну погоду на протязі. Наступним кроком розведіть глину з водою так, аби утворилась доволі густа маса, але така, в яку можна занурити буряк. Найкраще – занурити в глиняну масу плоди повністю.
Після цього буряки в глині потрібно залишити в сухому місці, аби вони висохли. Таким чином ви створили натуральну капсулу часу для домашнього врожаю. Глина буде надійно захищати плоди всередині від негативного впливу навколишнього середовища, рослина не почне гнити, але й не буде морщитись через втрату вологи.
Аби використати буряк для приготування їжі, достатньо змити під теплою водою глину, а потім використовувати плоди за призначенням. Але городників попереджають – глина може забити труби, а тому очищати врожай від неї потрібно обережно, аби не створити собі проблеми з каналізацією та відведенням води зі свого дому. Таким методом наші пращури користувались багато років тому.