Насамперед усе залежить від клімату, в якому ви проживаєте, адже врожайність малини безпосередньо пов’язана з погодними умовами. Процедуру обрізання проводимо таким чином: восени зрізаємо старі кущі під корінь. Це сприятиме тому, що до молодих кущів надходитиме більше поживних речовин, що сприятиме їх активнішому розвитку.
До кінця весни на необрізаній малині вже з’являться молоді пагони та почне зав’язуватися врожай, тоді як на обрізаних кущах ще йтиме активний ріст. Проте не варто засмучуватися — у цьому випадку варто проявити трохи терпіння. Ближче до середини літа необрізані кущі вже дадуть перший врожай, а на обрізаних лише почнуть з’являтися квіткові кисті та зав’язі.
Проте ці зав’язі будуть набагато більшими та міцнішими, ніж ті, що утворилися на необрізаних кущах навесні. Це означає, що надалі врожай буде значно більшим. Як підтвердження, обрізана малина почне рясно плодоносити вже у двадцятих числах серпня, тоді як необрізана закінчить цвісти ще в другій половині липня, давши менш рясний врожай.
Отже, ми можемо зробити такі висновки: якщо ви мешкаєте в регіоні, де заморозки настають вже у вересні, обрізати малину не варто, оскільки нові кущі просто не встигнуть дозріти, а старі встигнуть дати хоча б невеликий врожай. Якщо ж заморозки у вашій місцевості починаються лише у другій половині осені, то ми однозначно рекомендуємо проводити обрізку.
Як бачите, все елементарно! Тепер, маючи багаж знань щодо обрізки ремонтантної малини, ви точно в наступному році зберете карколомний врожай соковитих та смачних ягідок. А ми вам бажаємо в цьому успіхів!