Агроном із 25-річним стажем порадив, як підготувати компост до зими: висока ефективність без зайвих витрат

Думаєте, що компост — це складно? Насправді його легко можна готувати навіть взимку, щоб економити на якісному добриві навесні.

Підготовка компосту до зими — дуже важливий процес. Але навколо нього існує чимало необґрунтованих порад, які можуть лише погіршити добриво чи забрати у городника час, який він міг би витратити на інші справи або відпочинок. Насправді догляд за компостом значно простіший, ніж можна почути від самопроголошених експертів. Необхідно просто дотримуватися базових принципів.

Восени компостна купа потребує особливої уваги. Саме у цей час туди активно потрапляє опале листя, залишки врожаю та скошена трава. Тому дуже важливо не перестаратися з однотипними матеріалами. Жменя землі між шарами рослинних решток, трішечки попелу після мангала, навіть картонні коробки від піци — все це урізноманітнить склад компосту та прискорить процес розкладання.

Агрономи розповіли, як правильно підготувати компост до зими
Агрономи розповіли, як правильно підготувати компост до зими

Багато хто панікує через наявність води в компостері восени. Дарма! Якщо купа правильно складена, вода не завадить процесу, а створить ідеальні умови для корисних мікроорганізмів. От тільки з укриттям не варто зволікати. Старий шифер, поліетиленова плівка чи просто товстий шар соломи — будь-що, аби захистити компост від надмірних дощів та снігу. І це важливо, бо якщо вологи буде забагато, то вже тоді процеси компостування зупиняться.

А як же температура, яка з настанням холодів зменшується? Так, вона відіграє важливу роль. Тому зазвичай восени процеси уповільнюються. Але це не привід панікувати. Можна легко прискорити розкладання, додавши свіжого курячого посліду чи банальної сечовини. Тільки не переборщіть, бо надлишок азоту зробить компост непридатним для використання. Достатньо жмені добрива на відро органіки.

Агрономи розповіли, як правильно підготувати компост до зими
Агрономи розповіли, як правильно підготувати компост до зими

Помилково вважати, що компост взимку “помирає”. Насправді процеси триває, просто повільніше. Тому важливо восени створити належні умови — утрамбувати верхній шар і прикрити від опадів. Можна також обгорнути купу збоку соломою, старими ковдрами чи матрацами. Звучить дивно, але працює ефективно: теплоізоляція допомагає зберегти активність корисної мікрофлори.

А ще восени варто потурбуватися про майбутнє. Заготуйте сухі матеріали для весняного компостування. Зберіть опале листя в мішки, припасіть соломи чи сіна. Навесні, коли з’явиться багато зелені, ці сухі матеріали стануть у пригоді для створення правильного балансу в новій компостній купі.

Популярне

Подібні новини