Завдяки цьому мій город став у 2 рази родючішим: я просто почала обробляти насіння дешевим засобом з аптечки

Ви вже використовуєте перекис водню вдома? Час дізнатися про його нові корисні функції! Цей простий засіб може зробити рослини на вашому городі ще здоровішими та врожайнішими.

Для чого ви використовуєте перекис водню? Для обробки порізів? От якраз цього робити не варто, бо довше загоюються. Цей дешевий аптечний засіб можна ефективно застосовувати в господарстві. Ви вже могли чути про використання перекису для видалення плям, освітлення волосся або очищення кухонних поверхонь. Але також він дуже корисний в городництві.

Якщо ви вже не новачок у цій справі, то чудово знаєте, що на ефективність вирощування рослин можуть вплинути десятки факторів. Іноді навіть дуже неочікуваних. Тому господарі часто експериментують. Зокрема, багато хто перевірив ефективність перекису водню для обробки насіння. Цей простий лайфхак дозволяє значно підвищити врожайність городу!

Аграрії розповіли, як обробляти насіння перекисом водню
Аграрії розповіли, як обробляти насіння перекисом водню

Ймовірно, ви знаєте, що перекис водню є антисептиком. Але він може приносити користь не лише людині, але й рослинам. Замочивши насіння у перекисі всього на 10-15 хвилин можна захистити його від патогенів, через які рослина може не розвиватися нормально чи взагалі не почати рости. Настій гарно протидіє грибкам та зміцнює імунітет майбутньої розсади.

Але в жодному разі не заливайте насіння концентрованим перекисом водню! По-перше, для обробки найкраще підходить виключно 3% розчин. І навіть його не можна використовувати у нерозведеному вигляді. Щоб перекис допоміг, а не нашкодив, потрібно розвести його водою.

Аграрії розповіли, як обробляти насіння перекисом водню
Аграрії розповіли, як обробляти насіння перекисом водню

Для перців, томатів, баклажанів та інших більш стійких культур на 1 частину перекису треба взяти 10 частин води. Для більш делікатного насіння, як морква чи петрушка, концентрація повинна бути ще нижчою. Це ж стосується обробки розсади та кущових перед посадкою. Та для деяких (полуниця, орхідеї, виноград, троянди тощо) краще не користуватися перекисом.

Якщо ж насіння має дуже щільну оболонку, як гарбузове, гречане чи гірчичне, то перекис допоможе її розм’якшити перед посівом. Завдяки цьому культура краще проростає, але не втрачає свого природного захисту та ефективніше протистоїть грибковим інфекціям.

Популярне

Подібні новини