Чи змогли б ви порахувати, скільки вже було куплено та викинуто сковорідок за ваше життя? Насправді величезна кількість посуду зовсім не потрібна, якщо знати, як правильно за ним доглядати і чого категорично не можна робити. В цій статті ми зібрали декілька корисних порад, які зможуть подовжити строк служби ваших кухонних помічників.
Перш за все, завжди використовуйте дерев’яні або силіконові лопатки, щоб уникнути пошкодження антипригарного покриття. Металеві прилади можуть залишати подряпини, що призводить до пошкодження покриття, а в підсумку їжа пригорає. Навіть невеликі подряпини можуть стати причиною того, що покриття почне псуватися. Не нехтуйте цим правилом.
Ніколи не залишайте на вогні порожні сковорідки та каструлі навіть на 1 хвилину. Це призведе до перегріву і пошкодженню покриття. Також не варто занурювати гарячу сковорідку в холодну воду одразу після приготування, оскільки це може спричинити деформацію металу. Так, звичайний перепад температур може зіпсувати посуд назавжди.
Важливо також правильно доглядати за посудом. Антипригарні сковорідки краще мити вручну м’якими губками. Не використовуйте жорсткі чи металеві щітки. Якщо у вас є каструлі з нержавіючої сталі, то після миття їх треба насухо витирати рушником, щоб не залишалися плями від води.
Для чавунних сковорідок та каструль важливою процедурою є регулярне змащування олією. Після миття потрібно просушити посуд і нанести тонкий шар олії, що запобігає утворенню іржі та забезпечує антипригарні властивості. Цей метод не новий, проте не всі його знають.
Щоб уникнути пригорання їжі, завжди використовуйте правильну кількість олії під час приготування. Це не тільки полегшить процес миття, але й подовжить термін служби антипригарного покриття. Якщо ви на правильному харчуванні, можете використовувати воду. Ось і все, тримайте в голові ці прості поради, щоб ваш посуд служив вам роками!