Мабуть, кожен городник принаймні раз бачив “бородатий” буряк. Дехто навіть не звертає на це уваги, настільки подібне явище стало звичним. Мабуть, в магазинах якісь інші сорти продають, тому там немає такої “бороди”. Насправді ж все залежить від правильности вирощування.
Основна причина появи “бороди” ховається в неправильній пересадці. Виявляється, якщо під час цих робіт пошкодити головний коріть, то рослина миттєво на це відреагує та одразу почне розвивати безліч дрібних корінців. Саме вони й формують “бороду”. Це треба буряку для того, щоб отримувати поживні речовини та вологу для росту. Без цього рослина просто загине.
Але навіть якщо ви виростили такий буряк, то нічого страшного в цьому немає. Виявляється, що він нічим не поступається красивому та рівненькому. Такий буряк теж смачний, соковитий та корисний. Щобільше, його аналогічно можна зберігати впродовж тривалого часу. А готові страви та консервації з такого буряка мають аналогічний смак та користь.
Але це так собі втіха, бо кожен господар хоче бачити на своїй грядці овочі, наче з картинки. А для цього треба дотримуватися всього кількох простих правил. От під час пересадки важливо максимально обережно діставати сіянці. Найкраще використовувати садові інструменти, які дозволять вам акуратно, без пошкодження кореня, підкопати буряк. А ще садити сіянці треба лише в такі ямки, куди повністю поміщається їхній корінь. Інакше зламається!
Ще одне важливе правило — це відстань між буряками. Якщо вона буде недостатньою, тоді коріння також може деформуватися. А ще через це рослини отримуватимуть менше вологи та поживних речовин. Тому між рядками відстань має бути близько 25-30 см, а між буряками в рядку — 8-10. Якщо сорт дрібний, то достатньо буде відстані всього 5-7 см.