Укриття рослин від холоду
Грудень – це ідеальний час, щоб допомогти своїм “зеленим друзям” перед настанням морозів. Тому, якщо ви ще не подбали про захист дерев і кущів, зробіть це прямо зараз. Використовуйте агроволокно, мішковину або ялиновий лапник. Перевірте ґрунт під рослинами на наявність зайвої вологи, щоб уникнути появи плісняви. Акуратно обгорніть рослини покривним матеріалом і зафіксуйте його за допомогою шпагату.
Корисна порада: для троянд чудово підійдуть пластикові ящики, які можна вкривати тканиною. Це не тільки захистить кущі від вітру, але й створить повітряний прошарок, що допоможе зберегти тепло. Також перевірте кору дерев на наявність тріщин і ран. У разі виявлення обробіть їх садовим варом.
Захист коріння
Утеплення кореневої системи необхідне, щоб запобігти наслідкам морозів. Якщо ви ще не встигли цього зробити, тоді грудень – це ваш шанс. Покрийте землю навколо стовбурів дерев і кущів шаром мульчі товщиною 10-15 см. Як мульчу можна використовувати сухе листя, хвойні голки, сіно чи солому. Це допоможе зберегти тепло і захистити ґрунт від промерзання, особливо в регіонах із різкими перепадами температур.
Обрізка пошкоджених гілок
Якщо ви не провели обрізку в листопаді, грудень – останній шанс зробити це. Сухі та пошкоджені гілки не лише псують зовнішній вигляд рослин, але й можуть стати джерелом хвороб. Використовуйте гострі інструменти, обрізайте гілки на 1 см вище здорової бруньки та обробляйте місця зрізів садовим варом.
Корисна порада: не поспішайте викидати подрібнені гілки – вони стануть чудовою мульчею.
Підготовка ґрунту
Деякі зміни в стані ґрунту можна внести навіть у грудні, що позитивно позначиться на його якості навесні. Перекопайте грядки, залишаючи великі грудки землі – морози знищать шкідників, які зимують у верхньому шарі ґрунту. А також внесіть фосфорні чи калійні добрива для зміцнення рослин.
Профілактика шкідників
Взимку величезна кількість шкідників ховається в корі дерев або в землі. У грудні у вас є можливість ефективно з ними впоратися. Обережно зніміть стару кору з дерев і спаліть її, обробіть стовбури вапняним розчином.
Корисна порада: для боротьби з гризунами використовуйте мішковину, просочену ефірною олією м’яти.