Зберігання зібраного врожаю — це дуже важливий процес, що потребує грамотного підходу, адже нікому не хочеться, щоб зусилля пропали даремно. Завжди приємно взимку насолоджуватися соковитими фруктами й овочами, зібраними за попередній сезон. У цій статті ми розповімо, як правильно зберігати часник у скляній банці, щоб він зберіг свої корисні властивості протягом тривалого часу і радував нас у зимову пору.
Перш за все, термін зберігання часнику залежить від його сорту. Тому варто уважно підходити до вибору овочів. Погодні умови в момент збирання врожаю також впливають на тривалість його зберігання. Часник краще збирати в суху погоду — за таких умов він зберігатиметься довше. Після збору врожаю часник необхідно ретельно очистити, просушити, видалити коріння і обрізати стебла.
Далі овочі слід помістити в скляну банку, на дно якої попередньо насипають невеликий шар солі або деревної золи, що виконують роль дезінфікуючого засобу. Після цього часник укладають у банку, а її горловину накривають дихаючим матеріалом, наприклад кількома шарами марлі. Зверху в цьому матеріалі роблять невелике заглиблення, у яке також насипають трохи солі або золи.
Окрім дезінфекції, сіль і попіл ефективно поглинають надмірну вологу. Часник найкраще зберігати при температурі близько +15 градусів і вологості на рівні 80-85%. Не варто зберігати його на холодному балконі чи поблизу джерел опалення. Цей простий і дієвий спосіб зберігання дозволить нам зберегти часник протягом усієї зими, не боячись появи цвілі чи слідів гнилі. Тож бажаємо успіхів та щедрого врожаю в наступному році!