Така ситуація може здатися незвичною, проте вона є важливим сигналом — посланням природи, яке ми мусимо правильно прочитати.
Чому листя тримається на гілках?
Основна причина, чому дерева не скидають листя, — це зміна кліматичних умов. Ви й самі помічали, що аномалії погоди стали звичними. Тепла осінь, затяжні дощі або, навпаки, засухи можуть збити природний ритм дерев.
Саме тому, якщо температура довго тримається високою, дерева “не розуміють”, що час готуватися до зими. Також посушливою осінню у ґрунті відбувається брак вологи, а, значить, листяні тканини залишаються активними, бо дерево ж не отримало сигналу про завершення вегетаційного циклу. Ще однією причиною може бути підгодівля рослин азотними добривами восени та надмірне підрізання гілок влітку, що стимулює активний ріст паростків. Ну і деякі шкідники чи інфекції можуть впливати на процес природного листопаду.
Про що це говорить?
Для садівників це явище є не просто естетичною дивиною, а таким собі маркером потенційних проблем. Дивіться, листя, яке залишилося, затримує вологу, що може перетворитися на лід і пошкодити гілки. До того ж якщо дерево не встигає заснути, воно витрачає енергію взимку і може ослабнути. Коротше, як ви розумієте, неправильна підготовка до зими може позначитися на майбутньому врожаї.
Що робити садівнику?
Отже, якщо ви помітили, що плодові дерева у вашому саду не скинули листя, ось кілька кроків, які допоможуть зменшити можливі ризики:
- Акуратно зніміть залишки листя вручну, особливо якщо вони вже підсохли. Занадто високі дерева обробіть 3-5% залізним купоросом, змішаним з сечовиною (по 500 г кожного на 10 л води)
- Якщо осінь була сухою, забезпечте дерева достатньою кількістю вологи.
- Використовуйте спеціальні препарати, які допоможуть дереву залишитися здоровим.
- Утеплюйте стовбури. Особливо це важливо для молодих дерев, які більш вразливі до обмерзання.