Батьківськими суботами називають такі дні в році, коли всі живі поминають і згадують всіх померлих. Щороку існує декілька таких поминальних днів, а їхні дати залежать від дати Великодня та інших церковних свят. Крім того, для вірян східного та західного обрядів ці дати також відрізняються. Розповідаємо, на які дні батьківські суботи припадають цього року та які існують традиції.
Коли батьківські суботи у 2025 році
Священники розповідають, що насправді поминальні служби в церкві відбуваються кожного тижня в суботи – тоді пригадують усіх померлих. Втім, масові заходи, спрямовані на згадку про тих, кого з нами вже немає, припадають усього на кілька днів у році. Ці дати затверджені в церковному календарі, їх 6. Першою була М’ясопусна батьківська субота 22 лютого, друга була 15 березня, а наступна буде 22 березня.

Далі поминати будуть 29 березня, 7 червня та 25 жовтня. За старим стилем остання батьківська субота припадала на 1 листопада. Крім того, існують й інші поминальні дні, наприклад, Проводи 29 квітня – у другий вівторок після Великодня. У ці дні існують особливі традиції. Напередодні батьківських днів у церкві проводять панахиду та читають сорокоуст, а віряни можуть принести пісні продукти для пожертвування тим, хто цього потребує.

Але, за словами панотців, насправді приносити їжу в храм необов’язково. Навіть якщо у вас такої можливості немає, краще просто прийти на молитву, провести час у церкві та звернутись до Бога. Крім того, у батьківські суботи часто йдуть на кладовище для вшанування пам’яті померлих, а після цього влаштовують поминальні обіди в колі родини.